Diş Sağlığınızı Koruma Altına Alın! Diş Sağlığı Nasıl Olur?

Diş Sağlığınızı Koruma Altına Alın! Diş Sağlığı Nasıl Olur?

Dişlerinizin sağlıklı olması alacağınız önlemlerle doğru orantılıdır. Eğer hiçbir şey yapmazsanız dişleriniz sağlıklı olmaz. Peki diş sağlığı nasıl sağlanır ve dişlerinizin daha sağlıklı olması için ne yapılması gerekir?

Günlük hayatta yapmakta olduğumuz işlerden ve tükettiğimiz besinlere kadar pek çok şey diş sağlığımızı olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Diş sağlığının ne kadar önemli olduğunuz dişlerimiz çürüdüğünde, ağız yapımızla ilgili sorunlar yaşadığımızda veya diş hassasiyeti oluştuğunda çok iyi anlarız. Bu duruma gelmemek yani acı çekmeden farkına varmamak için diş sağlığımıza şimdiden dikkat etmeliyiz. Düzenli bakımlarla onu eskisinden daha sağlıklı hale getirmek mümkündür. Bu konuda neler yapılabilir? Diş sağlığınızı güçlendirmeyle ilgili pek çok yöntem bulunuyor. Pek çoğunu uygulamak zorundasınız. Aksi takdirde dikkatsiz olduğunuz anların cezasını aylar sonra çekebilirsiniz. İşte diş sağlığı ve dişlerin daha güzel gözükebilmesi adına yapılacaklar...

Diş Sağlığı Nasıl Sağlanır?

Dişleri Fırçalarken Dikkatli Olun

Diş fırçalama esnasında 1 dakikayı geçmeden hızlı bir şekilde her yerinizi fırçalayıp işlemi bitirmeyin. Her noktayı en az birkaç defa geçerek tam olarak fırçalayın ki dişleriniz oldukça sağlam hale gelsin. Yemek artıkları ve çeşitli bakterilerden tam olarak kurtulmak için detaylı fırçalamak şarttır. Dairesel hareketler çizerek ve dişlerinize fazla baskı uygulamadan yapılacak bir fırçalama sonrasında çok güzel bir rahatlama sağlayacaktır. Diş fırçalama süresiyle ilgili uzmanların önerdiği zaman dilimi 2-3 dakika arasıdır.

Her Noktayı Fırçalayın

Diş fırçalarken arka noktaları veya ulaşılması zor yerleri es geçmeyin. Çünkü o noktadaki bir çürüğün sizin dişlerinizi ağrıtabileceği ve hatta o dişi kaybedebileceğiniz riski bulunuyor. Alabileceğiniz en iyi önlemlerden biri dişlerinizin her tarafını kurallara uygun şekilde fırçalamaktan geçiyor. Yoksa yemek artıklarının kör noktalarda kalmasına müsaade ederseniz ileri zamanlarda sıkıntılı anlar yaşayabilirsiniz.

Dil Temizliğinize Özen Gösterin

İnsanlar genellikle sadece dişlerini fırçalar. Oysa ki dilimizde de bazı bakteriler barınmaktadır. Onları çeşitli dil temizleme aparatları kullanarak temizleyebilirsiniz. Eğer öyle bir aparata sahip değilseniz diş fırçanızı da dil temizliği için kullanabilirsiniz. Ancak en kısa sürede dil aparatı almanızı tavsiye ederiz.

Diş İpi Kullanın

Diş ipi kullanmak, klasik diş fırçalarının uzanamayacağı diş aralarına rahatlıkla uzanarak sizleri büyük bir yükten kurtarır. Dişlerinizin arasında biriken yemek artıklarını temizlediğinizde aradaki farka inanamayacaksınız. Diş ipi üzerindeki yemek artıklarına iyice bir göz gezdirin. Bunların hepsi dişinizden çıktı ve dışarıdan bakıldığında görünmüyordu. İşte diş ipinin böyle harika bir etkisi var. Derin temizlik yapmanıza yardımcı olarak çeşitli tartar ve çürük gibi diş sağlığına zarar veren olayları engeller. Dişlerinize iyi bakmak için diş ipi ve diş fırçasını mutlaka kullanmalısınız. İsterseniz ağız çalkalama suyu da kullanarak tam bakım sağlayabilirsiniz. Bu konuda bir zorunluluk olmamakla beraber diğer bahsi geçen konulara dikkat etmeyi unutmayın.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.