Diş Tartarı Neden Olur ve Nasıl Temizlenir? Diş Tartarından Kurtulmanın Yolu!

Diş Tartarı Neden Olur ve Nasıl Temizlenir? Diş Tartarından Kurtulmanın Yolu!

Diş tartarı hayatımızın kalitesini bozan en önemli diş sorunları arasında yer almaktadır. Yediğiniz yemekten ve içtiğiniz içeceklerden hassasiyet sebebiyle tat alamaz hale gelebilirsiniz. Diş tartarından kurtulmak da yine sizin elinizdedir.

Diş tartarı kişinin estetik görünümünün önüne geçen bariyer gibidir. Estetik görünümün yanı sıra orta ve uzun vadede sağlığınıza önemli etkiler de bulunabileceğini belirtelim. Çünkü zaman içerisinde dişinizde oluşabilecek herhangi bir hassasiyetin sebebi bu tartarlar olabilir. Eğer diş tartarlarınıza dikkat etmiyor ve size ne gibi zararlar verebileceğini bilmiyorsanız yazımızı okuyarak önemli sorunlar yaşamadan bunun önüne geçebilirsiniz.

Diş Tartarı Neden Oluşur?

Diş tartarı yediğimiz besinlerin dişimizde kalması ve zaman içerisinde temizlenmediği takdirde diş tartarına evrilmesi ile oluşmaktadır. Diş tartarının nasıl yok edileceğini merak eden insanlar soluğu internette araştırma yaparak alıyor. Diş tartarından kurtulmanız düşündüğünüz kadar zor bir eylem değildir. Önemli olan diş tartarının tekrarlamamasını sağlamaktır. Dişinizdeki tartar temizlenebilir. Diş tartarını temizleyebilecek besinler var mıdır?

Diş Tartarı Nasıl Temizlenir?

Diş tartarını dişçiler özel aletler kullanarak temizlemektedir. Kimi insanlar diş tartarının evde temizleneceğini iddia edilse de bunlar sağlıklı yöntemler değildir. Diş tartarından kesin olarak kurtulmak istiyorsanız diş doktoruna uğramalısınız. Ancak asıl olay diş tartarını temizledikten sonra başlıyor. Dişlerine dikkat etmeyen insanlar zamanla yeniden tartar sorunuyla karşılaşmaktadır. 

Diş Tartarını Temizleyen Besinler Nelerdir?

Diş tartarını temizleme konusunda doktor dışında herhangi bir besine veya yönteme güvenmeyiniz. Ancak diş tartarını önleme konusunda bazı besinler temizleyici özellikleri sayesinde tercih edilebiliyor. Onun dışında diş tartarını temizlediğine yönelik iddialarda bulunan kişilere itimat etmeyiniz.

Diş Tartarı Oluşumu Nasıl Engellenir?

Diş tartarı oluşumu engelleme konusunda sizlere vereceğimiz bilgiler hayati nitelik taşıyor. Öncelikle dişlerinizi günde en az 2 defa fırçalamalısınız. Yemeklerden kısa bir süre sonra dişlerinizi fırçalarsanız besinlerin dişinize yerleşip tartar oluşumuna yönelik tehditlerde bulunmasının önüne geçmiş olursunuz. Birçok insan günde 2 defa diş fırçalasa da oldukça zıt zamanlarda fırçalama işlemini gerçekleştirmektedir. Oysa ki yemeklerden sonra diş fırçalamak oldukça mantıklı bir eylemdir. Diş tartarını engellemek, tartar sıkıntısını başlamadan ortadan kaldırmak yapabileceğiniz en iyi önlemdir.

Diş Tartarına Karşı İpi Kullanın

Doktorların tavsiye ettiği ancak bizim üşengeçliğimiz sebebiyle kullanmadığımız diş ipleri, yemekten sonra dişlerin arasına hücum eden çeşitli kalıntıların diş tartarına dönüşmesini engelliyor. Günde 1 defa yatmadan önce veya sabahları kahvaltıdan sonra diş ipi kullanırsanız diş tartarı oluşumunu büyük ölçüde engellersiniz. Diş ipini kullanabilmek için internet üzerinde doktorların çekmiş oldukları videoları inceleyebilirsiniz. Diş ipi kullanan kişilerde tartar oluşumuna oldukça az rastlanmaktadır. Düzenli bir şekilde kullandığınız takdirde sizler de tartar oluşumunu minimuma indirebilirsiniz. Her sene 1 defa veya 6 ayda bir doktor kontrolünde diş tartarı oluşumunu gözetlemek de önemlidir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.