Diş Tartarı Oluşumu Nasıl Engellenir? Diş Tartarı Nasıl Temizlenir?

Diş Tartarı Oluşumu Nasıl Engellenir? Diş Tartarı Nasıl Temizlenir?

Diş tartarının oluşumunu engellemek pekala mümkündür. Alacağınız önlemlerle diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ancak diş tartarı oluşumunu nasıl engelleyeceksiniz? Diş tartarını sık temizlemek de dişlere zarar verebilir.

Dişlerimiz, görünümümüzü en iyi şekilde yansıtıyor. Eğer dişlerimize sahip çıkmazsak ve bakımlarıyla ilgilenmezsek ileride yaşayacağımız sıkıntılar başımızı ağrıtabilir. Çeşitli çürükler ve hatta diş kayıpları kişinin görünümünü etkilediği gibi sağlığını da olumsuz yönde etkileyecektir. Rahat rahat yemek yiyemez ve bir şeyleri çiğneyemez konuma gelmemek için dişlerimize mutlaka sahip çıkmalıyız. Aynı zamanda dişlerimize gerekli özeni göstermediğimizde başımıza gelen olaylardan biri de diş tartarıdır. Tartarlar, gün geçtikçe dişlerimizi kemiren ve onların daha kötü bir görünüme kavuşmasını sağlayan zararlı bakterilerdir. Bunlardan kurtulmanın tek yolu dişçiye gitmek olsa da diş tartarı oluşumunu engellemek bizim elimizdedir. Aksi takdirde bu tartarlar sürekli oluşacak ve biz her seferinde temizleterek aslında dişlerimizin bir kısmını kaybetmiş olacağız.

Diş Tartarını Engellemenin Yolları

Düzenli Olarak Diş Fırçalayın

Her ne kadar klasik gelse de düzenli olarak diş fırçalamanın dişlerinizin sağlığı bakımından önemli olduğu vurgulanıyor. Günde ortalama 2 defa diş fırçalasanız dahi dişleriniz tartar riskinden korunmaktadır. Tamamen korunma için elbette daha fazla bakım uygulamalısınız. Bu bakımlara da sıra gelecek. Diş fırçalama şeklinize de ayrıca önem göstermelisiniz. Dişlerinizi yuvarlak çizerek fırçalamalı ve çok bastırmamalısınız. Aksi takdirde diş eti kanamaları ve dişte hassasiyet meydana gelebilir. İnsanlar diş fırçalamanın yeterli olduğunu düşünse de tek başına bu maalesef yeterli olmayacaktır.

Diş İpi Kullanın

Diş ipi kullanmak, diş fırçasının diş aralarında yok edemediği bakterileri ve yemek artıklarını ortadan kaldırmak için kullanılır. Dişlerinizin arasına rahatça girebileceğiniz diş ipleri sayesinde eğlenceli bir deneyim yaşayabilirsiniz. Hem de yemek artıklarından kurtularak onların zamanla tartar oluşumuna katkı sağlamasının önüne geçmek mümkün. Bu şekilde diş tartarlarının oluşma ihtimalini yok edebilirsiniz. Günde bir defa akşam yatmadan önce dişlerinizi diş ipi ile temizleyebilirsiniz. Dişlerinizin yemekten sonra ve diş fırçalamadan önce diş ipi ile temizlenmesi tavsiye edilir.

Şekerli Yiyecek Tüketmeyin

Şekerli ve asitli besinlerin tüketimi, zamanla dişlerinize ciddi hasarlar verebiliyor. Sizler o an için farkında olmasanız da aradan geçen aylar ve yıllar sonucunda acilen dişçiye uğramanız gerekebilir. İş işten geçmeden şekerli ve asitli gıdaları hayatınızdan çıkarın. Böylelikle dişlerinize zarar veren bir durumu daha ortadan kaldırmış olacaksınız.

Sigara Kullanmayın

Sigara kullanmak, dişlerinizin sararmasına ve ağız sağlığınızın bozulmasına sebebiyet verir. Tartar oluşumunu ve dişlerinizin genel olarak sağlıklarının tehlikeye girmesini istemiyorsanız sigara kullanımına son vermelisiniz. Bunu sağlamak yine sizin elinizde. Sigarayı bırakarak hem vücut sağlığı hem de diş sağlığınızı kazanmak mümkündür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.