Disleksi Nedir? Disleksi Çeşitleri Nelerdir?

Disleksi Nedir? Disleksi Çeşitleri Nelerdir?

Toplumda adı öğrenme güçlüğü olarak bilinen disleksi, bir kişinin belirlenen normal zeka seviyesinde olmasına rağmen okuma, dil ve yazma becerilerinde yaşadığı sorunlar nedeniyle yaşadığı öğrenme güçlüğü olarak tanımlanır.

Toplumda adı öğrenme güçlüğü olarak bilinen disleksi, bir kişinin belirlenen normal zeka seviyesinde olmasına rağmen okuma, dil ve yazma becerilerinde yaşadığı sorunlar nedeniyle yaşadığı öğrenme güçlüğü olarak tanımlanır. Disleksi olan kişi, konuşulan sesleri tanısa ve anlasa bile, bunların kelime ya da harflerle olan ilişkini anlamlandırmada zorluk çeker. Genel olarak okuma bozukluğu olarak gözlemenmiş olan disleksi, kişinin hafıza ve dikkat durumunu da etkileyebilir. Bunun yanı sıra beynin dili işlemekte olan bölgelerini de etkiler. Disleksi olan kişilerin zekasında herhangi bir gerilik durumu söz konusu değildir. Özel bir eğitim alarak gayet başarılı bir şekilde yaşamına devam edebilirler. Bu durumda erken teşhis çok önemlidir.

Disleksinin 6 farklı çeşidi bulunmaktadır;

Fonolojik Disleksi: Bu disleksi çeşidinde kişiler bazı kelimeleri seslendirmede zorluk çekebilirler. Disleksinin bu çeşidinde daha çok görsel işleme sorunu gözlemlenir.

Görsel Disleksi: Görsel işleme bozukluklarından ya da görsel problemlerden kaynaklanarak kişinin okumada güçlük çekme durumudur.

Yüzeysel Disleksi: Sözcüklerin yazılmasında ve tanınmasında zorluk çeken kişilerde görülür.

Birincil Disleksi: En yaygın şekilde görülen disleksi çeşididir. Beynin sol beyin kabuğunda gerçekleşmiş olan işlevsel bir bozukluktur. Yaş ile değişim göstermez.

Travma Disleksi: Çocuklarda ve yetişkinlerde, hastalık ya da travma nedeni ile beyinde meydana gelen hasara bağlı olarak gelişir.

Gelişimsel (İkincil) Disleksi: Fetal gelişimin erken aşamalarında meydana gelir. Beyin gelişiminde yaşanan problemlerden kaynaklıdır.

Disleksi Belirtileri Nedir?

Disleksinin çocuklarda okula başlama döneminden önce fark edilmesi zor olabilir. Ancak çocukta ciddi boyutta belirtiler var ise ebeveynlerin fark etmeme olasılığı çok nadirdir. Bu durumun yanı sıra okul döneminde çocuğun disleksi olduğunu ilk fark eden genellikle öğretmen olmaktadır. Disleksinin şiddetine göre belirtiler de değişiklik gösterebilir. Her bireyde disleksi şiddeti farklı olduğu için belirtiler ve belirtilerin gözlemlenme oranı da farklı olacaktır. Peki disleksi belirtileri nedir? Disleksi belirtileri şu şekilde gözlemlenir;

  • Yeni kelimeleri öğrenmede zorluk yaşama, yavaş öğrenme.

  • Geç konuşma gözlemlenebilir.
  • Renkler, harfler ve sayıların isimlerini kavramakta ve hatırlamakta zorluk çekerler.
  • Kelime söylerken ses sırasını karıştırabilirler ya da birbirlerine benzer olan kelimeleri ayırt etmekte zorlanabilirler.
  • Kafiyeleri ve tekerlemeleri öğrenmede ve söylemede zorluk çekerler.
  • Hecelemede zorluk yaşayabilirler.
  • Matematik problemlerini çözerken ya da yabancı bir dil öğrenirken zorluk yaşayabilirler.
  • Duyduklarını anlama ve kavrama süresinde sorunlar yaşayabilirler.

Disleksi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Disleksi tedavisi için ilk önce hekimin doğru disleksi teşhisini koyması gereklidir. Doğru ve erken teşhis her zaman tedavi sürecini olumlu bir şekilde etkiler. Tedavi yöntemine geçmeden önce psikolojik ve fiziksel kapsamda testler yapılır. Her bireyde aynı tedavi yöntemine gidilmez. Bu nedenle kesin bir disleksi tedavi yöntemi dile getirilmesi uygun olmayacaktır.

Teşhis konulduktan sonra çocukta ya da kişide eğitime başlanır. Haftanın belirli zamanları kaynaştırma öğrencisi olarak okula giderken, kalan zamanlarda ise özel eğitim alacağı okula devam ederler. Ebeveynler bu noktada çok önemlidir. Disleksi olan aile bireylerini desteklemeli, onun eğitimini doğru ve düzgün bir şekilde alması için gerekli imkanları kullanmalıdır. Bu noktada en önemli olan psikolojik destektir. Kişinin disleksi hastalığı ile mücadelesi ona ağır gelebilir ya da tedavi edildikten sonra tam olarak disleksiyi atlatamayabilir. Özgüvenleri daima desteklenmelidir. Bu durumun yanı sıra disleksi hastası olan öğrencilerin, öğretmenleri ile iletişimde olmak tedaviyi olumlu yönde etkileyecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.