Doktora Sormadan İlaç Kullanmanın Zararları Nelerdir? Organ Yetmezliği ve Zehirlenme Tehlikesi!

Doktora Sormadan İlaç Kullanmanın Zararları Nelerdir? Organ Yetmezliği ve Zehirlenme Tehlikesi!

Doktora ihtiyaç duyulmadığı düşünülen yanılsamaların başında ilaç kullanımı gelmektedir. Pek çok insan eş dost tavsiyesi üzerine hastalıklarının geçmesi ümidiyle ilaç kullanmakta ve sonradan bedelini ağır bir şekilde ödemektedir.

İlaç kullanmak, çoğu zaman çeşitli rahatsızlıklarımızın tekrarlamasını önler ve hastalığın tamamen geçmesinde bize yardımcı olur. Elbette ilaçlar tek başına etkili değildir, çeşitli tetkikler ve bağışıklığımızın da kuvvetiyle hastalıkları aşmamız konusunda bizlere yardımcı olmaktadır. Peki ilaç kullanımında nelere dikkat etmeliyiz? Doktor tavsiyesi almadan ilaç kullanmanın bizlere ne gibi zararı olabilir? Günümüzde en fazla yapılan hatalardan biri olan doktorsuz ilaç seçip kullanma fikrinin altında yatan bazı zararlı durumları derledik.

Doktor Tavsiyesi Almadan İlaç Kullanmak

Olay, kaba tabirle kafana göre ilaç kullanmak oldukça zararlı ve sakıncalı bir durumdur. Kişi kendi sağlığını riske ederek mevcut durumdaki rahatsızlığına bir son verebilmek adına böyle bir işleme başvurur. Özellikle hastalık ve mevsimler geçiş dönemlerinde sıklıkla rastlanan bu durum karşısında her sene azımsanmayacak insanın önemli sorunlarla karşı karşıya kaldığı vurgulanmaktadır. Peki binlerce insanın düştüğü bu hatanın sonuçları nelerdir? 

Kafanıza Göre İlaç Kullanmayın!

Kafasına göre ilaç kullanan insanlarda yaşanan en büyük sorun zehirlenmedir. Çeşitli zehirlenmelere fırsat veren bu durum, kişinin sağlığını olumsuz yönde etkiler ve hastalığını iyileştirse dahi kendisini daha kötü bir duruma sürükleyebilir. O yüzden ilaç kullanımı gerçekleştirmeden önce mutlaka bir doktora muayene olmalı ve gerekli tetkiklerden geçmelisiniz. Hiç beklemediğiniz bir durumda ilaç hammaddesine alerjen olabilirsiniz. Eğer bunu bilmiyorsanız başınıza geleceklerin sınırı yoktur. 

Organ Yetmezliği ve Zehirlenme Riski!

Eğer genetik olarak bazı rahatsızlıklarınız veya alerjiniz bulunuyorsa geçici yan etkilerin dışında organınıza ve midenize çeşitli zararlar verebilirsiniz. İlaç kullanımı arttıkça ilaçların çeşitleri de artışa geçmiştir ve insanlar geçmişteki bazı tecrübelerini arkadaşlarına uygulatmaya çalışmaktadır. Sizde işe yarayan bir ilacın başkasında işe yarama oranı sandığınızdan çok daha düşüktü. O yüzden tavsiye verdiğiniz kişinin sağlığını riske etmek sizi de suçlu duruma getirir. Herkesin genleri, hassas ve baskın noktaları farklı olduğu için başkalarına ilaç konusunda tavsiye vermemeniz en doğru hamle olacaktır. Kafasına göre ilaç kullanan insanları da bu konuda uyarırsanız olası bir organ yetmezliği gibi ciddi durumlarla karşı karşıya kalmasının önüne geçmiş olursunuz.

Günümüzde pek çok insan o anki rahatsızlığından kurtulabilmek adına hem bağışıklığını hem de organlarını büyük sıkıntıya sokuyor. Beraberinde gelebilecek rahatsızlıklar ise kişinin genellikle başta umrunda olmuyor ancak sonradan çok büyük pişmanlık duyuyorlar. İlk başta geçirdikleri rahatsızlığı ilaçla bağdaştırmasalar da yapılan kontrollerde bilinçsiz ilaç kullanımına bağlı olarak sıkıntılar yaşadığı ortaya çıkıyor. Siz siz olun kafanıza göre ilaç kullanmayın. Doktor kontrolünde alınan ilaçlar güvenilir ve kişinin hastalığını tedavi etmeye yönelik ilaçlardır. Bu ilaçlar verilirken alerjileriniz ve genetik durumunuzda göz önünde bulundurulur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.