Duruş Bozukluğundan Kurtulun! Kamburluk Nasıl Geçer?

Duruş Bozukluğundan Kurtulun! Kamburluk Nasıl Geçer?

Duruş bozukluğu, dik durmama ve omurganın gittikçe normalden farklı açıda durması olayına verilen isimdir. Kamburlukla ilgili şikayetleriniz varsa çeşitli önlemler alabilir ve duruş bozukluğunuzu yenebilirsiniz.

Duruş bozukluğunun ne gibi olumsuz sonuçlara yol açtığından bahsedelim. Bu sonuçları bilirseniz duruş bozukluğunu engellemek için neler yapılması gerektiğini daha fazla önemseyeceksiniz. Öncelikle sonu gelmeyen sırt ağrılarına sebebiyet verebilir. Şimdilik bu ağrıyı hissetmeyebilirsiniz. Ancak duruş bozukluğuna dikkat etmeyen insanların orta ve uzun vadede sırt ağrılarıyla ilgili ciddi sıkıntılar çektiği belirtiliyor. Bu sırt ağrılarının geçmesi için denemedik çözüm yöntemi bırakmak istemiyorsanız en başından önlem almak zorundasınız. Aynı zamanda duruş bozukluğu, dışarıdan bakıldığında omurga ile ilgili farklı bir görünüme sahip olduğunuzu ortaya çıkarıyor. O anki duruşunuza göre omurganız istenmedik şekilde gözükebilir. Bunu fark ettiğiniz veya insanların size uyarıda bulunduğu anda ise psikolojiniz olumsuz etkilenebilir. Kafanızı sürekli olarak nasıl durduğunuza takarsınız. Böylesi ruhsal ve fiziksel etkileri olan bir sıkıntıdan kurtulmak için yapılacakları sıralıyoruz.

Duruş Bozukluğunu Geçirmenin Yolları

Yoga Yapın

Yoga, sanılanın aksine parmak uçlarımızı birleştirerek gözlerimizi kapatıp sonsuz huzur dilediğimiz bir spor değildir. Oldukça esnek olmamızı sağlayan ve bizleri rahatlatacak hareketlere sahiptir. Yoga sporunda kullanılan hareketlerle sizler hem ruhsal dinginlik yaşayacak hem de duruş bozukluğunuzun önüne geçeceksiniz. Kadınların yoga yapması kesinlikle tavsiye ediliyor. Yoga sporunda cinsiyet önemli değildir, dileyen herkes rahatlıkla yoga yapabilir. 

Kaslarınızı Geliştirin

Omuz, göğüs ve sırt kasları gelişmiş bir bireyin duruş bozukluğuna daha az yakalandığı ve kendisini daha iyi koruduğu görülmektedir. Kaslarınız gelişmiş olacağı için kamburluk gibi çeşitli sorunlarla karşılaşmanız daha zor olacaktır. Aynı zamanda sadece kas geliştirmek yetmez. Dik durmanız gerektiğini kendinize hatırlatmalı ve dik durmayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Böylelikle bilinç kazanarak kendinize büyük bir iyilik yapacaksınız.

Bilgisayar Kullanırken Pozisyonunuzu Koruyun

Bilgisayar kullanırken beklenmedik şekilde farklı pozisyonlarda durabiliyoruz. Kimi zaman unutuyoruz kimi zamansa bunu bilinçli şekilde yapıyoruz. Daima dik durmalı ve koltuğumuzun boyutunu dik duracak seviyede ayarlamalıyız. Çünkü saatlerce kalacağımız bu teknolojik aletin duruş bozukluğumuzu daha ileri seviyelere taşıma ihtimali bulunuyor. Zaman zaman kendinize dik durmanız gerektiğini hatırlatın ve bu konuda ısrarcı olun. Bilinç kazanana kadar hatırlatmaya devam edin.

Ortopedik Yastık Kullanın

Özel olarak üretilmiş ortopedik yastık ve yatakların dik durmanıza yardımcı olduğu ve kamburluğu engellediği bilinmektedir. Uyurken duruş bozukluğuna neden olabilecek durumlardan kaçınmak için ortopedik ürünler kullanabilirsiniz. Ortopedik ürünler yalnızca sırt sağlığı için değil belli başlı sorunlarda da kullanılabilmektedir. Ayaklarınız için de ortopedik ürünleri tercih ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Genellikle diğer ürünlere göre daha pahalı olduğu için ortopedik üretimler pek tercih edilmez. Oysa ki sağlık her şeyde önce gelir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.