Düzenli Spor Yapmanın Fiziksel Etkileri ve Ruh Sağlığına Faydaları!

Düzenli Spor Yapmanın Fiziksel Etkileri ve Ruh Sağlığına Faydaları!

Düzenli spor yapan insanlarda fark ettiğimiz özellikler arasında daha sıkı bir vücut, düşük yağ oranı, genç görünüm ve kaslı görünüm vardır. Spor yapmayı yalnızca güzellik için bile yapacaksanız mutlaka hayatınızın vazgeçilmezleri arasına eklemelisiniz.

Sportif bir hayata sahip olmak pek çok insanın hayalidir. Hatta bunu hayal ettiğimizde bizi o kadar iyi hissettirir ki... Ancak söz konusu spora başlamak olduğunda ilk günler istikrar göstersek de sonraki zamanlarda sporla olan ilişiğimizi keseriz. Bu da motivasyonumuzun düşmesine neden olur. Oysa ki düzenli olarak egzersiz yapan kişilerde belli başlı değişimler meydana geliyor. Hayat standartlarınız çok daha kaliteli olurken, zaman algısını bir anda değişiveriyor. Zaman yönetimini yapamayan insanların vaktini daha boş harcadığı ve buna bağlı olarak bunalım yaşadığını biliyor muydunuz? Aslında siz her ne kadar sporu yalnızca kilo vermek veya kas geliştirmek olarak görseniz de arka planda spor yapmak hem ruhsal hem de fiziksel anlamda sizi etkilemektedir. Gelin hep beraber spor yapmanın beyninize ve vücudunuza katacağı güzelliklere göz atalım. 

Spor Yapmanın Beyne Faydası

Spor yapan kişilerin dopamin salgılaması diğerlerine göre daha yüksektir. Bu da kişinin kendini daha iyi hissetmesi ve hayata olan bakış açısını olumlu etkilemesini sağlar. Günlük hayatta çeşitli sorunlarla karşılaştığınızda yaptığınız stres, sportif bir kişiyseniz daha az olacaktır. Aynı zamanda spor yapan kişilerin kortizol salgılaması daha düşüktür. Sıkılma, bunalma ve depresyona girme gibi çeşitli sorunlara karşı egzersiz yapmak oldukça mantıklı bir eylemdir. Arkadaş çevrenizi de bu vesile ile geliştirebilirsiniz. Edindiğiniz dostluklar sizin spor yapmanızı daha fazla teşvik edecektir. Sporu bağımlılık haline getirdiğinizde ise kendinizi iyi hissetmeye devam etmek ve hareketli bir yaşam adına düzenli sporu hayatınızdan eksik etmeyeceksiniz.

Egzersiz Yapmanın Fiziksel Etkileri

Kadınların aklına en başta kilo vermek gelecektir. Düzenli olarak egzersiz yapan bireylerin kilo verme aşaması çok daha kolay geçmektedir. Metabolizma hızının artmasıyla kalorilerin hesaplandığı bir diyet birleştiğinde kişinin yağ yakım hızı artmaktadır. Tüm bunlarla beraber kas gelişimi konusunda da önemli bir atılım yapmış olacaksınız. Yağ oranı düşük ve kas oranı yüksek bir vücuda sahip olmak erkekler için oldukça iyi bir görünüm sağlar. Aynı şekilde kadınlarda da çekici durmaktadır. 

Düzenli koşu ve çeşitli kondisyon egzersizleri ile kondisyon gücünüzü arttırabilirsiniz. Gün içerisinde aynı eforu sarf ettiğinizde kondisyon egzersizleri sayesinde daha az yorulacaksınız. Bu da ister istemez sizi daha iyi hissettirecek. Genç görünmek istiyorsanız düzenli olarak spor yapmayı ihmal etmemelisiniz. Az da olsa bir şeyler yapmalı ve bu istikrarı bozmamalısınız. Genel sağlık, ruh sağlığı ve fiziksel güzellik için düzenli spor yapmaya bir an önce başlayın ve asla bırakmayın. Bol bol su içmek de sizin daima canlı kalmanızı sağlayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.