Egzama Hastalığı Belirtileri ve Çözümü! Egzamada Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Egzama Hastalığı Belirtileri ve Çözümü! Egzamada Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Egzama rahatsızlığı, genellikle kaşınma ve beraberinde gelen kızarıklık ile kendisini gösterir. Ancak bilinmelidir ki arkasında yatan duygusal ve fiziksel pek çok belirti bulunmaktadır. Genetik ve çevresel faktörlerin beslediği rahatsızlığın çözümü nedir

Egzama hastalığına sahip insanlarda rastlanan en önemli belirti aşırı derecede kaşıntı ve cildin bundan ötürü oldukça kızarmasıdır. Dış görünüş olarak kötü bir hissiyat veren egzamanın belirtileri fazladır. Nedenleri arasında ise genellikle genetik yatkınlık yatsa da, çevre etkenleri ve beraberinde yoğun stresin de büyük payı vardır.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzaması olanlarda rastlanan en yaygın duygusal belirtiler arasında depresyon, tütün ve alkol kullanımı, özgüvensizliğin getirdiği kendini bir türlü beğenememe durumu, kaygı içerisinde olma, günlük yaşamdan bunalmak, konsantrasyonda sıkıntı, ani duygu değişimleri ve sinirli olma durumu bulunmaktadır. Fiziksel belirtiler ise genellikle mide bulantısı, cinsel ilişkiye isteksizlik, fazla uyumak, çok az uyumak, kabız olma durumu, ishal, kaslarda gerginlik, sıklıkla ağrı ve sızı yaşanması.

Egzamada çevre faktörleri çok fazla etkisini gösterir. Kumaştan bile tetiklenebileceği gibi tütün ürünleri, duman, hayvan tüylerinden fazlasıyla kaşıntıyı tetikler. Egzamayı en fazla zorlayan özelliklerden biri olan kaşıntı, sosyal yaşamda büyük zorlukları beraberinde getirmektedir.

Bu belirtiler yalnızca sizi etkilemez, cinsel istekteki azalma sebebiyle aile içerisinde dahi gerginlikler meydana gelebilir. Günlük yaşamın olmazsa olmazı bazı durumlar karşısında vücudunuz tepki veriyorsa egzama için endişelenmek normaldir. Stresli bir işe sahipseniz, sık sık depresyona giriyorsanız, kaygı ve endişe hayatınızdan eksik olmuyorsa psikolojinizin bundan önemli derece etkilenmesinin yanı sıra egzamayı tetiklemesi de mümkündür. Egzama rahatsızlığının genetik sıkıntılar kaynaklı olduğu da bilinmektedir. Ancak genetik sıkıntılar belirtilerin yoğunlaştığı zamanlarda kendini daha fazla gösterdiği, bu yüzden çevresel etmenlerin azaldığı bi hayatta egzama insan sağlığını daha az tehdit etmektedir. Çevresel etkileri azaltmakta tamamen kişinin kendi çabalarıyla meydana gelecektir.

Egzama Tedavisi Nedir?

Egzamada en yaygın tedavi şekli alerjen etki gösteren her türlü maddeyi ortadan kaldırmaktır. Çünkü her an kaşıntılardan tetiklenebilir ve egzamanın belirtilerini yaşayabilirsiniz. Ancak çevresel faktörler ortadan kalktığında günlük yaşamda daha zinde ve sağlıklı olursunuz. Muhakkak bir dermatoloğa gözükmelisiniz. Kendi alacağınız tedbirler kısa ve orta vadede yaşamınızı olumlu etkilese de, tam teşhis ve kontrollü tedavi için doktorunuzla beraber hareket etmelisiniz.

Egzama İlaçları Nelerdir?

Egzamanın tedavisinde bir takım ilaçlar kullanılmaktadır. kortikosteroid denilen kremler oldukça başarılı olsalar da bir o kadar da güçlü ilaçlardır. Zaten doktor kontrolünde reçeteyle alabileceğiniz bir ilaç türüdür. Cilt incelmesini etkilediğini için kullanımına dikkat edilmelidir. Banyodan sonra kullanmak ilacın olası pozitif etkilerini arttıracaktır. Doktorunuzun direktifleri doğrultusunda alınacak önlemler her zaman daha iyi olacaktır.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.