Ev Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Sağlıklı Temizlik Yapmanın Sırları

Ev Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Sağlıklı Temizlik Yapmanın Sırları

Evde temizlik yaparken gözünüzden kaçan pek çok nokta bulunuyor. Peki temizliğin aynı zamanda sağlığımız için gerekli olduğunu söylesek? İhtiyacınız olan temizlik için gerekli olan tüm maddeleri sıraladık. Verimli temizlik yapmanın yolları nelerdir?

Evde temizlik yaparken sağlığımıza riske edecek hareketlerde bulunabiliyoruz. Evimizi, arabamızı veya herhangi bir aleti düzenli olarak temizlemek elbette gereklidir. Ancak temizlik sırası denilen bir şey var. Ayrıca temizlik yaparken temas halinde olduğumuz malzemelerle ilgili bilmemiz gereken pek çok şey bulunuyor. Nasıl temizlik yapılır ve temizlik yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir? Bu tip konulara ağırlık vereceğiz. Cildimizin tahriş olmasını veya ciğerlerimizin etkilenmesini önleyeceğiz. O halde temizlik yaparken nelere dikkat edilmeli?

Temizlik Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

Her Bölge İçin Özel Malzeme Kullanın

Temizlik yaparken malzeme çeşitliliğine önem vermelisiniz. Banyo için hangi malzeme gerekiyorsa onu temin etmek gerekir. Aynı şekilde salon ve yatak odası için de farklı malzemeler kullanmalısınız. Bir eldiveni hem banyo hem de mutfakta kullanamayacağınızı unutmayın. Temizlik bölgelerine göre değişen malzemelerle hijyeni en üst safta tutmak mümkündür. İnsanlar kısıtlı malzemelerle temizlik yapmaya çalışıyor ancak ortada büyük bir hijyen eksikliği oluyor. Bu eksiklikten zarar görmemek için mutlaka malzeme çeşitliliğine dikkat edin.

Önce Yüksek Yerleri Temizleyin

Temizliğin gelişigüzel bir şekilde yapılması düzensizlik ve başarısız temizliği beraberinde getirir. Evin tamamı temizlenebilecekken, kafanıza göre hareket ettiğiniz için yarısını temizlemiş olursunuz. Bu da evin hala kirli kalmasına sebebiyet verebilir. Temizliğe erişmesi daha zor üst bölgelerden başlayıp aşağıya doğru inmelisiniz. Böylelikle istenilen temizlik düzenini elde eder ve kısa sürede temizliği bitirirsiniz. Verimli hareket etmenin önemi çok fazladır. Çünkü bir noktadan sonra yorulacak ve temizliği bitirmek isteyeceksiniz. Yorulana kadar her yeri bir güzel temizlemek istiyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basittir. Yalnızca verimli çalışmak.

Detaylı Temizlik Yapın

Temizlik, yalnızca kirin gözüktüğü noktaları temizlemek değildir. Olabildiğince derin noktalara da göz atıp oraları da silmelisiniz. El bezine gerekli temizlik maddesini döktükten sonra o kısımları rahatlıkla uzanarak silebilirsiniz. Hiç üşenmeyin ve detaylı yerleri de temizleyin. O kısımları ayda bir defa bile silseniz sizin için kâr olacaktır. Sağlığınıza ufak gibi gözükse de aslında önemli bir katkı sunmuş olacaksınız.

Buharlı Ürünler Kullanın

Buharlı temizlik malzemeleri, son yıllarda popülerleşmeye başladı. Etkili temizlik denince akla gelen buharlı ürünler, kiri hızlı bir şekilde söküp atıyor ve geride kötü bir koku kalmasının önüne geçiyor. Yüksek ısı sonrası oluşan buharın kirli bölgeyi daha çabuk temizlediği ve kalıcılık bakımından daha avantajlı olduğu bilinmekte.

Son olarak evinizi sık sık havalandırarak hava sirkülasyonunun gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Temiz hava, temiz ev anlamına gelir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.