Fazla Dezenfektan Kullanımı Cildinizi Kurutabilir! Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Fazla Dezenfektan Kullanımı Cildinizi Kurutabilir! Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Dezenfektan kullanımının aşırıya kaçması sonrasında sizi cilt kuruluğu bekliyor olabilir. Ancak cilt kuruluğunun yanı sıra çeşitli cilt hastalıklarına da neden olabileceği bilinmektedir. Peki cilt kuruluğu ve cilt hastalıkları nasıl geçer?

Pandemi nedeniyle virüsleri öldürdüğü belirtilen dezenfektan ürünleri geçtiğimiz yıldan bu yana fazlasıyla kullanılıyor. Bazı insanlar bu kullanımı abartarak her saat dezenfektan ile kendisini koruma gayreti içerisine giriyor. Ancak bu durum cildinizin çeşitli hastalıklarla karşılaşmasına zemin hazırlayabilir. Cildinizin kuruyacağı ve daha bakımsız görüneceği de dikkate alındığında fazla dezenfektan kullanımının yol açacağı kötü durumlar var. Eğer uzun zaman dezenfektan ve kolonya kullandıysanız bunun sonucunda bazı cilt sorunlarıyla karşılaşıyorsanız sizlere çözüm niteliğinde bazı ipuçları vereceğiz. Kuruyan ciltlerin eskisi gibi nemli ve canlı olabilmesi adına uygulamanız gereken işlemler olacak. 

Ciltteki Kurumalar Nasıl Geçer?

Dezenfektan veya kolonyayı aşırı kullanmaktan ötürü oluşan cilt kuruluklarında çözüm yöntemleri de değişkenlik gösterebilir. Cildinizin sağlıklı yağlardan faydalanma vakti geldi. Bu yağlardan birini düzenli olarak kullanarak cildinizin kuruluğunu giderebilirsiniz. Elbette dikkat etmeniz gereken başka noktalar da olacak ancak temel olarak cilt bakımı yaparak bu kuruluğa bir son vereceğiz.

Zeytinyağı Kullanımı Cilt Kuruluğunu Önler

Birer yemek kaşığı zeytinyağı ile şekerin karışımı sonrasında cildiniz eskisinden daha da canlı hale gelecek. İlk zamanlar pes etmez ve düzenli olarak yapmaya devam ederseniz cildinize ne kadar katkı sunduğunu görebileceksiniz. Ellerinizi iyice ovalar ve yaklaşık 2 dakika boyunca bu işleme devam ederseniz cildinizdeki değişimi sizler de fark edeceksiniz. Ellerinizin her noktasına uygulayarak eşit bir görünüm elde edelim.

Doğal Maden Suyunun Kuru Cilde Yararları

Cildiniz çeşitli nedenlerle kuruduysa doğal maden suyunun canlandırıcı özelliğinden faydalanabilirsiniz. Buzdolabının dondurucu kısmına koyacağınız maden sularını bir kalıba dökün. Her sabah yüzünüzü bu kalıpta donmuş olan maden suyu ile temizleyiniz. Böylelikle zamanla cildinizdeki canlanmayı sizler de fark edeceksiniz. Doğal maden suları, gün içerisinde cildimizin maruz kaldığı çeşitli ağır metaller başta olmak üzere her türlü zararlı etken karşısında onarıcı ve canlandırıcı etki göstermektedir. Bu nedenle kullanımı tavsiye edilmektedir.

Dezenfektan Kullanımı Cilt Hastalığına Neden Olabilir

Cilt hastalıkları arasında popüler olan sedef ve egzama hastalıklarının bir diğer nedeni ise cildi yıpratan çeşitli alışkanlıklardır. Fazla dezenfektan ve kolonya kullanımından kaynaklı olarak cilt hastalıklarına yakalanma olasılığınız artmaktadır.

Egzama ve sedef hastalığının belirtileri genellikle ciltte çıkan çeşitli lekeler ve kızarıklıklardır. Eğer bu durumla karşılaşmak istemiyorsanız kullanmakta olduğunuz dezenfektanların miktarını kesinlikle azaltın. Gerekmedikçe kullanmayın ve virüs kapmamak için sosyal mesafe ile farklı noktalara temas etmeme dışında farklı önlemler almayın. Dezenfektan kullanımını sınırlı tutarak bu tarz yan etkilerin görülme olasılığını yüksek oranda azaltabilmeniz mümkün.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.