Filtre Kahve mi? Nescafe mi?

Filtre Kahve mi? Nescafe mi?

Bu içerikte bahsedeceğimiz kahvelerden hangisinin daha sağlıklı olduğuna bakacağız. Filtre kahve nescafeye göre daha az tercih edilen veya tüketilen bir kahve çeşidi olsa da aslında aralarında ki sağlık farkı o kadar fazla

 

 

Bu içerikte bahsedeceğimiz kahvelerden hangisinin daha sağlıklı olduğuna bakacağız. Filtre kahve nescafeye göre daha az tercih edilen veya tüketilen bir kahve çeşidi olsa da aslında aralarında ki sağlık farkı o kadar fazla ki bu içerikten sonra nescafeyi bırakma ihtimaliniz olabilir. Şimdi tek tek bu kahvelere bakacak olursak…

 

Nescafe

Aslında bir kahve markası olan nescafe artık bu tarz kahveler için genel bir isim olarak kullanılmaktadır. Çözünebilir kahve çeşidi olarak ayırt edebileceğimiz bu kahvenin yapımı ise şöyledir; kahve çekirdeklerinden üretilen bu kahve için kahve çekirdeğine yüksek basınç ve sıcak su uygulanmaktadır. Bu adımdan sonra kimyasal işlemden geçene nescafe aroması kalacak şekilde çıkarıma uğramaktadır. Sıvı halde bulunan bu kahve hızlı bir soğuma tekniğinden geçilerek katı hale gelmesi sağlanır. Katı hale getirilen bu kahve granül haline getirilerek paketlenir ve tüketilmeye sunulur. Tüketimi ise klasik bir şekilde sıcak suda çözünerek içilmesi mantığına dayanmaktadır.

 

Filtre Kahve

de14cf3c-fe7f-4630-a9a0-ae0ba9c0787e-m.webp

Kahve çekirdeklerinin öğütülüp küçük parçalar haline getirilmesi işlemi ile başlanan bu üretimde 95 derece sıcaklıktaki sudan demlenerek elde edilmesi ile üretilir. Filtre kahveyi diğer kahvelerden ayıran en büyük özellik telvesinin tüketilme sürecinde dışarıda tutuluyor olmasından kaynaklanmaktadır. İnce eleyici kağıttan geçirilerek tüketime hazır hale getirilen filtre kahve birçok acı tattan ve yağdan arınarak tamamen içilme üzerine kurulu bir tüketim sunmaktadır.

 

Hangisi Daha Sağlıklı

Filtre kahve ve nescafe arasındaki sağlık farkına gelecek olursak filtre kahvenin daha sağlıklı bir içecek olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Kahve çekirdeğinden üretilerek kimyasal işlemlerden geçmeyen filtre kahve, filtre edilmesi ile ekstradan bir arındırma işleminden sonra tüketilmeye başlanır. Ayrıca filtre kahvede tatlandırıcı aromalar, renklendirici katkı maddeleri gibi ürünlerin kullanımına gerek olmadığı için oldukça sağlıklı bir ürün olduğunu söyleyebilir. Herhangi katkı maddesinin bulunmadığı filtre kahve bu sebeple daha sağlıklıdır.

Nescafe ise filtre kahveye göre suda çözünen bir madde olması, kimyasal aromalar ve tatlandırıcılar içermesi sebebiyle sağlık açısından tavsiye edilmemektedir. İçerisinde bulunan birçok ürün ile uzun ömürlü olması sağlanan nescafe insan vücudu için bazı zararlı maddeleri barındırabilmektedir. Buradan yola çıkarak nescafenin suda çözünme özelliğinin kimyasal bir reaksiyon ile bu hale getirilmiş olmasını vücut için sağlıksız bulmak mümkündür. Öte yandan Türk kahvesi de yine filtre kahve gibi böyle işlemlerden geçmemesi sebebiyle çok daha sağlıklı bir kahve çeşididir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.