Gebelikte Diyet Yapılır mı?

Gebelikte Diyet Yapılır mı?

Gebelikte uygulanan diyet programları, birçok kadının merak ettiği ve bir o kadar da yapılan yanlışların başında gelmektedir.

Gebelikte uygulanan diyet programları, birçok kadının merak ettiği ve bir o kadar da yapılan yanlışların başında gelmektedir. Bu süreçte birtakım unsurlara dikkat etmek, bebeğin gelişimi açısından ve salgılanan sütün enerji gereksinimi için oldukça önemlidir. Gebelikte fazla kilo almanın altında yatan neden mutlaka araştırılmalı ve bir hastalık varsa mutlaka tedavi edilmelidir.

Yapılan çalışmalar sonucunda, gebelikte uygulanan beslenme düzeninin çocuğun sonraki hayatında da etkili olduğunu göstermektedir. Unutulmamalıdır ki sağlıklı bir gebelik, annenin dengeli ve yeterli beslenmesi ile mümkün olacaktır.

Gebelikte Dengesiz Beslenmenin Açtığı Sorunlar Nelerdir?

Gebelik boyunca dengesiz beslenme, anne ve bebek ölümlerine sebep olan birçok sorunu beraberinde getirir. Ülkemizde sık rastladığımız sorunlardan biri de düşük doğum ağırlıklı bebek doğurmaktır. Doğacak olan bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından anne adaylarının daha dikkat etmesi, bu konuda bilinçsiz davranışlardan kaçınmalıdır. 

Gebelikte Nasıl Beslenilmelidir?

Gebelikte kişisel kalori ihtiyacı belirlenip, beslenme düzeni buna göre hazırlanmalıdır. Kadının günlük aktivitesi, boyu, yaşı, beden kitle indeksi kalori ihtiyacını belirleyen önemli faktörlerdendir. Gebeliğin ilk 6 ayında günlük 300 kalorilik bir artış uygun görülmüştür.

Sıklıkla göz ardı edilen bir diğer etmen de yetersiz sıvı alımıdır. Su, tüm vücut dokularında bulunur ve temel yaşam kaynağıdır. Besinlerin sindirilmesi, atılması ve vücut ısının düzenlenmesinde önemlidir. Gebe bir kadının günlük mutlaka 10 bardak sıvı alması önerilmektedir.

Vücudun ihtiyacı olan temel besin kaynakları yeterli düzeyde alınmalı, temel yaşam fonksiyonlarının sürdürülmesinde de önemli ölçüde etkisi olduğu bilinmelidir.

Karbonhidratlar: Gebenin günlük ihtiyacı olan kalorinin yarısı karbonhidratlar ile sağlanır. Ağırlık artışında, bebeğin plasenta ve dokularının gelişiminde önemli etkisi vardır. Yeterli alınmazsa, vücut enerji üretebilmek için proteinleri kullanır. Bu da proteinlerin esas görevlerinden olan, bebeğin sinir sitemi ve beyin gelişiminde kullanılmasını engeller. Süt ürünleri, meyve, sebze, ekmek, taneli tahıl ürünleri karbonhidrat için zengin besinlerdir.

Proteinler: Enerjinin karşılanması, tırnak ve saç gibi yeni dokuların gelişmesi ve büyümesi için kullanılır. Gebelik boyunca, vücutta yaklaşık 1 kg protein depolanır.  Gebelikten önce ihtiyaç duyulan ortalama protein 50-60 gram iken, gebelikte bu miktar 70-80 grama yükselir.   Süt, yumurta, tavuk, balık, mercimek, nohut, kuru baklagiller proteinden zengin besin kaynaklarıdır. Aynı zamanda süt kalsiyum ve demir yönünden oldukça zengindir. Gebe kadının, günlük 4 bardak süt içmesi önerilir.

Yağlar: Önemli yaşamsal fonksiyonlar ve enerji için yağlara ihtiyaç duyulur. Yağsız eti balık ve tavuk gibi yağ oranı az yiyecekler önerilir.

Mineraller: Vücudun metabolik sürecine yardımcıdır.  Demir ve folik asit harici mineraller, dengeli ve düzenli beslenme ile sağlanabilir.

Vitaminler: Büyüme ve gelişme için gerekli besin kaynaklarındandır. Dengeli ve düzenli beslenerek vücudun ihtiyacı olan vitamin gereksinimi karışlanabilir. Gebelikte yüksek dozda kullanılan vitaminin, bebek için olumsuz etkileri vardır. Bununla beraber yüksek dozda kullanımı diğer bir vitaminin vücutta kullanılmasını engeller. Hekiminin reçete ettiği vitaminin dışında ek vitamin kullanılması sakıncalıdır. Fazla alındığında; bulantı, kusma, deride çatlama ve kuruma, saç dökülmesi gibi belirtiler gösterir.

Sonuç olarak anne adayı, kendisi ve bebeği için ihtiyaç duyduğu temel gereksinimleri karşılayabilmeyi hedef haline getirmelidir. Diyet yapılacaksa, kesinlikle beslenme uzmanından yardım alınmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.