Gebelikte Epilasyon Yapılır Mı? Nasıl Yapılmalı?

Gebelikte Epilasyon Yapılır Mı? Nasıl Yapılmalı?

Hamilelik sürecinde epilasyon yapılır mı? Sorusuna cevap arayan kişiler için oluşturduğumuz içeriğe başlarken, hamilelik süreci boyunca epilasyon yapılmamasını tavsiye ederek konumuza başlayalım.

 

 

Hamilelik sürecinde epilasyon yapılır mı? Sorusuna cevap arayan kişiler için oluşturduğumuz içeriğe başlarken, hamilelik süreci boyunca epilasyon yapılmamasını tavsiye ederek konumuza başlayalım. Hamilelik ile birlikte bazı küçük tüy oluşumları ortaya çıkabilmektedir. Bu tüyler hamilelik sonrası kendiliğinden dökülmekte ve geçici olmaktadırlar. Bu süreçte epilasyon yapmak bu tüylerin kalınlaşmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple birlikte bu süreçte bu epilasyon yapılmaması uzmanlar tarafından önerilmekle birlikte bebeğe herhangi bir zarar gelme ihtimali de bulunmamaktadır. Bebeği etkilemeyen epilasyon uygulamasını diğer faktörlerden dolayı hamilelik sonrasına bırakmak daha faydalı olmaktadır.

 

Hamilelik Sürecinde Epilasyon İsteniyorsa Ne Yapılır?

shutterstock-1007396-bsgzb-736x414.jpg

Uzman tavsiyesine rağmen hamilelik sürecinde epilasyon yapmak isteyen kişilerin epilasyon yaptırmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Sadece küçük tüylerin kalınlaşmasına sebep olabilecek olan epilasyon bebeğe herhangi bir zarar verici özellik barındırmamaktadır. Epilasyonda kullanılan lazer yöntemi zararlı X ışınları gibi olmamaları sebebiyle bebekte bir problem oluşmasına neden olmayacaktır. Ayrıca epilasyon istenen bölgelerde sadece küçük alanlar etkileneceği için vücudun diğer bölgelerinin de zarar görme ihtimali bulunmamaktadır. Tüm bu uyarı ve önerilere karşın hamilelik sürecinde epilasyon yaptırmak isteyen kişiler muhakkak doktor tavsiyesine uymalı ve buna göre hareket etmelidirler. Doktor tavsiyesine ek olarak epilasyonu yapacak uzmandan da gerekli tüm detaylar alınarak bu sürecin dikkatle yürümesi sağlanmalıdır.

 

Doktorlar Tarafından Önerilen Bazı Tüy ve Kıl Alma Uygulamaları

hamilelik-ve-dogumda-istenmeyen-tuyler-580x283.jpg

Hamilelik döneminde görülen bazı küçük tüyler veya kıl diplerinde oluşan lekelenmeler sebebiyle epilasyon yapılma isteği oluşabilmektedir. Buna karşın uzman doktorlar tarafından kadınlar için önerilen bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar ile bebeğe herhangi bir zarar gelmeyeceği gibi kadının zarar görmesi de söz konusu olmamakla birlikte kişinin cildine bağlı olarak olası sorunlara karşın yine doktor tavsiyesine başvuru yapılması gereklidir. İşte doktorlar tarafından önerilen bazı kıl veya tüy alma uygulamaları.

  • Lazer Metodu ile birçok sağlıkçı tarafından önerilmektedir.
  • İğneli epilasyon yine sağlıkçılar tarafından önerilen uygulamalardan biridir.
  • Termoliz
  • Ağda ve tüy dökücü kremler

Uyarı: Bazı uygulamalar farklılık ve hamilelik sürecine bağlı olarak tavsiye edilmeyeceği için muhakkak doktor kontrolü ve tavsiyesi şarttır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.