Göz Altı Morluklarının Sebepleri Nelerdir?

Göz Altı Morluklarının Sebepleri Nelerdir?

Göz altında oluşan bazı morluklar birçok insanda görülebilmektedir. Görüntü olarak rahatsız edici olabilen bu morluklar hem kişinin öz güvenini zedeleyebilmekte, hem de sağlık açısından bir şeylerin ters gittiğine işaret edebilmektedir.

 

 

Göz altında oluşan bazı morluklar birçok insanda görülebilmektedir. Görüntü olarak rahatsız edici olabilen bu morluklar hem kişinin öz güvenini zedeleyebilmekte, hem de sağlık açısından bir şeylerin ters gittiğine işaret edebilmektedir. Birçok sebepten kaynaklı oluşabilen bu morluklar kişinin yorgun görünmesine de sebebiyet verebilmektedir. Vücutta bir şeylerin ters gittiğine işaret edebilen bu morluklar aynı zamanda yaşam kalitesinin düşük olduğunu da belirtebilmektedir. İşte sizlere göz altı morluklarına sebep olan en belirgin etkileri açıklayacağımız içeriğimizi sunuyoruz.

 

Alerjik Sebepler

goz-alti-morluklari-nasil-yok-edilir-h4902-16723.jpg

Alerjik durumlar genellikle burun akıntısı ve göz yaşarması yolları ile kendini gösterebilmektedir. Bu durumda yüzde bulunan damarlarda kan birikmesi yaşanabilmektedir. Bu birikme sonucu belirginleşen damarlar göz altlarında kendilerini daha çok hissettirerek morarmaya sebebiyet verebilmektedir.

 

Sağlıksız Beslenme

Göz altı dokusu oldukça hassas bir dokudur ve vücutta en ufak bir dengesizlik buralarda hemen kendini belli edebilmektedir. Sağlıksız beslenme durumunda da vücut için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınmaması sebebiyle buralarda morarmalar ortaya çıkabilmektedir.

 

Tuz Tüketimi

Tuz vücut için gerekli mineralleri barındırmakta ve bu sebeple tüketilmesi gereklidir; ancak aşırı tuz tüketimi vücutta ödemlere sebebiyet verebilmektedir. Bu tarz ödemler göz altlarında da görülebilmekle birlikte morlukların kaynağını oluşturabilmektedir.

 

Yaşlanma

goz-alti-morluk-yag-enjeksiyonu.jpg

Yaşlanmanın belirtilerinden biri olan yüzün kırışması ve sarkması aynı zamanda oldukça hassas olan göz altlarında morluklar da oluşturabilmektedir. Bu morlukların tek sebebi belki de yaşlanma etkisidir.

 

Kadınlarda Regl Dönemi

Kadınlarda aylık olarak görülen regl döneminde tüm vücut hassaslaşarak şişkinliklere veya morarmalara açık hale gelebilmektedir. Bu dönemde gözler de bu hassas dönemin etkilerini gösterebilmekte ve bundan kaynaklı morarabilmektedir.

 

Alkol ve Sigara

Alkol ve sigara vücutta oksijen azaltıcı bir etki yapmaktadır. Oksijen seviyesinin azalması ile birlikte damarlarda kan birikmeleri oluşabilmekle birlikte bu birikmeler göz çevresinde veya altında belirginleşebilmektedir.

 

Uykusuzluk ve Aşırı Uyku

Göz altı morluklarına en büyük kaynaklardan biri uyku düzensizliği gösterilebilir. Uykusuz kalmak veya çok fazla uyumak ile ortaya çıkabilen bu morluklar vücutta dengesizleşen hormonal etkinin dışa vurumu olabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.