Göz Kızarıklığı ve Ağrılarına Karşı İyi Gelen Besinler! Göz Sağlığı İçin Alınabilecek Önlemler!

Göz Kızarıklığı ve Ağrılarına Karşı İyi Gelen Besinler! Göz Sağlığı İçin Alınabilecek Önlemler!

Göz sağlığınızı umursuyorsanız almanız gereken vitaminlerin bulunduğunu bilmelisiniz. Özellikle balık yemenin göz sağlığınıza olan katkısı büyüktür. Peki gözdeki kızarıklık ve çeşitli rahatsızlıklara karşı neler yapılabilir?

Göz sağlığınız için yapmanız gerekenler günlük yaşamanızı doğrudan etkileyecektir. Çünkü görme yetiniz belki de 5 duyu organı arasında en tetikleyici olandır. Gece körlüklerinden çeşitli görme bozukluklarına kadar bu tarz sıkıntılara karşı mücadele edebilmenin en etkili yolu günlük almanız gereken vitaminleri karşılayabilmenizden geçiyor. Eğer göz sağlığınıza dikkat etmeniz daha büyük sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Peki göz sağlığı nasıl korunur? Gözünüz için almanız gereken vitamin ve besinler nelerdir? 

Artan teknoloji bağımlılığı beraberinde gözlerde çeşitli rahatsızlıkları da getirmiştir. Sürekli olarak dijital ekranlarla iç içe olduğumuzda ötürü zaman zaman gözlerimizde sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu konuda yapabileceğiniz pek çok ipucuyu vereceğiz ve hangi vitaminlerden almanız gerektiğinden bahsedeceğiz. 

Düzenli Olarak Göz Kırpmayı Unutma!

Kimi insanlar bilgisayar, televizyon ve telefon başındayken ekrana odaklanmaktan göz kırpmayı unutuyor. Bu da zamanla kişide belli başlı göz sorunlarının yaşanmasına neden oluyor. Göz sağlığınızı koruyabilmeniz için muhakkak düzenli aralıklarla göz kırpmalısınız. Göz kırpan insanların gözlerinde kuruluk yaşanma olasılığı daha düşüktür. Gözlerdeki kızarıklığı temel sebeplerinden biri hem dijital ekranlara çok bakmak hem de gözleri olabildiğince az kırpmaktan geçiyor. Sizler de gözlerinizi kırparak bu tarz kızarıklık gibi sağlık sorunlarını yaşamaktan kurtulabilirsiniz.

Ekran Parlaklığını Düşür

Bir başka göz ile ilgili sıkıntılara neden olan etkenlerden biri ise dijital ekranların ışık seviyesidir. Eğer görebildiğiniz halde ışık seviyesini anlamsızca yüksek seviyede tutuyorsanız gözünüz bir süre sonra yorulmaya ve ekrana bakamamaya varacak kadar acımaya başlayacaktır. Bunun önüne geçmek ise sizin de bildiğiniz üzere oldukça basit. Ekran parlaklığını düşürebilirsiniz. Ancak belli başlı uygulamalar ve oyunlarda ekran parlaklığı varsayılan ayar olarak yüksekse çeşitli filtreli programları deneyebilirsiniz. Gözlerin etkilenmesi bir yana sarı bir ışıkla gözlerinizin çok daha iyi görebilmesini sağlamak sizin elinizde.

Göz Sağlığı İçin Gerekli Vitaminler

A vitamini alarak gözlerinizin sağlığını korumak ve çeşitli geçici körlük durumlarını engellemek mümkündür. Bunun için a vitamini içeren besinleri düzenli olarak tüketebilirsiniz. Balık, süt, yumurta ve buğday gibi besinlerde bulunan a vitamini, gözünüz için oldukça faydalıdır. Eğer besin tüketmeye vaktiniz yok ise daha pratik bir yöntem olan balıkyağını tüketebilirsiniz. İçerisinde bulunan vitamin deposu sayesinde göz sağlığınız eskisine nazaran daha iyi olabilir. Retinanın korunumunu sağlayan E vitamini ise bir başka göz sağlığına etki eden vitamin türüdür. Bununla beraber B2 ve C vitaminleri de dolaylı olarak sizi olumlu yönde etkileyecektir. Gözlerinizin daha net ve çeşitli rahatsızlıklar olmadan görebilmesi için bu söylediklerimizi uygulamanızı tavsiye ederiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.