Göz Kuruluğu Neden Olur ve Nasıl Geçer? Göz Kuruluğu Sebepleri!

Göz Kuruluğu Neden Olur ve Nasıl Geçer? Göz Kuruluğu Sebepleri!

Göz kuruluğu, gelişen teknolojinin yan ürünü olarak karşımıza çıktı. Çünkü artık insanlar ekranlara bakmadan yaşayamıyor. Hayatımızdaki neredeyse her gelişmeyi ekranlardan öğrenir hale geldik. Peki göz kuruluğu nasıl geçer? Göz kuruluğu sebepleri neler?

Teknoloji her geçen gün daha da gelişiyor. Bu durum ister istemez alışkanlıklarımıza yansıyor. Çeşitli teknolojik aletlerin kullanım sıklığı artışa geçti. Telefonla geçirdiğimiz sürenin artması da ister istemez çeşitli yan etkileri beraberinde getirdi. Bu yan etkiler arasında fiziksel bakımdan en çok gözlerimiz yoruluyor diyebiliriz. Yorulan gözlere karşı neler yapılmalı? Gözlerin fazla yorulması göz kuruluğunu da doğurabilmektedir. Göz kuruluğu neden olmaktadır? Göz kuruluğuna karşı alabileceğiniz önlemler ve teknolojik aletleri daha çok yararınıza kullanmak için yapılması gerekenlerden bahsediyoruz. Böylelikle teknolojik aletlerden faydalanmayı ertelemeyecek ancak onun zararlarından da korunabileceksiniz.

Göz Kuruluğu Nasıl Geçer?

Mesafeli Olun

Göz kuruluğuna yakalandıysanız veya yakalanmamak için neler yapmanız gerektiğinden söz edeceğiz. Öncelikle bilgisayar kullanıyorsanız ekran ile aranızda mesafe olması gerekiyor. Çok fazla yaklaşmanız durumunda gözleriniz bundan zarar görebilir. Ayrıca göz kuruluğunun en önemli sebepleri arasında çok fazla yakınlaşmak da yer alıyor. Bu nedenle göz sağlığınız için bilgisayar ve diğer teknolojik aletlerle aranızda en az 50 cm olmasına önem verin. Fazla yaklaşmanız halinde çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşma ihtimaliniz artacaktır.

Gözlerinizi Kırpın!

Göz kırpmak, gözleriniz için önemli bir ihtiyaçtır. Günlük hayatta defalarca gözlerimizi kırparız. Ancak teknolojik aletlerin ekranlarına bakarken göz kırpmayı unutabiliyoruz. Göz kırpmayı unuttuğunuz durumlarda neler yapmanız lazım? Göz kırpmayı unutursanız kendinize sık sık hatırlatın. Bu bilinci kazanana kadar da hatırlatmaya devam edin. Çünkü siz hatırlatmazsanız sizin yerinize bir başkası da hatırlatmayacaktır. Bunun için ekranın bir köşesine gözünü kırp diye bir not da asabilirsiniz. Alabileceğiniz çeşitli önlemler bulunuyor. Göz kırpmayı sürekli olarak gerçekleştirin ve dakikalarca göz kırpmamak gibi bir hataya düşmeyin. Göz kuruluğunun en önemli nedenlerinden biri göz kırpmamak olduğu için insanlar eğer göz kırpmamaya meyilli ise kısa süre içerisinde gözlerinde sıkıntı olması kaçınılmazdır.

Su İçin

Göz kuruluğunun en önemli sebeplerinden biri de su içmemektir. Vücudumuzun her noktasının ihtiyacı olduğu gibi gözlerimizin de suya ihtiyacı vardır. Sizler, gerekli su ihtiyacını karşılamazsanız gözleriniz yeteri kadar sudan faydalanamaz. Bu da göz kuruluğuna sebebiyet verebilir.

Işığın Dengesini İyi Ayarlayın

Baktığınız ekranın ışığını iyi ayarlamak zorundasınız. Işıltılı ve yüksek ayarlı ışıkların gözlerinizi bozabileceğini ve daha hassas olabileceğinizi unutmayın. Göz kuruluğuna sebep olan ışık dengesi, iyi ayarlanması gerekir. Bunu iyi ayarlarsanız göz kuruluğuna yakalanma olasılığınız da azalacaktır. Ayrıca göz kuruluğu yaşayanların da bu sorundan kurtulması için önemli bir çözüm yöntemi olarak ışığın gücünü azaltmalarını tavsiye ederiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.