Göz Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Göz Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Pandemi süreci ile birlikte gözlerde yaşanan şikayetlerin arttığını belirten göz doktorları bazı tavsiyelerde bulundu. Artık yeni yaşam tarzında birçok insan evde bilgisayar başında çalışmalara başlarken

 

 

Pandemi süreci ile birlikte gözlerde yaşanan şikayetlerin arttığını belirten göz doktorları bazı tavsiyelerde bulundu. Artık yeni yaşam tarzında birçok insan evde bilgisayar başında çalışmalara başlarken, tüm işler bu ekranlarda görülmeye başlandı. Bu yeni yaşam doğalında gözler için yorucu bir süreci de beraberinde getirdi. Bu gözlerin yorulma durumu ile birlikte gözlerinden şikayetçi olan birçok insan hastanelere başvurmaya başladı. Genellikle yanlış kullanım sebebi ile başlayan bu tarz göz sorunlarına karşın bazı çözümler bulmak ise mümkün olmaktadır.

ekrandan-gozleri-korumak-56.jpg

Ekran karşısında çok zaman geçirmek durumunda kalan kişilerde artan göz şikayetlerine karşı arada gözleri dinlendirme önerileri sunulurken yarım saat, 45 dakika gibi bir süreden sonra gözlerin kapatılarak dinlendirilmesinin etkili olacağı söylenmekte. Bu gözleri dinlendirme sürecinde göz kapaklarının sürekli kapatılıp açılması da yine bu göz yorgunluğunu attığı belirtilmektedir. Kişiler farkında olmadan bir şekilde gözlerinin yorulduğunu birkaç saat sonra anlayabilmekte ve bununla birlikte gözlerde yorgunluk veya ağrılar baş gösterebilmektedir.

981-1.jpg

Gözlerin yorulması ve ağrıması sonucunda sadece gözlerle kalmayan bu tarz sorunlar vücudun diğer bölgelerinde de kendini gösterebilmektedir. Kişilerde ciddi oranda başlayan baş ağrıları da yine gözlerin aşırı yorulması sonucu ortaya çıkabilmektedir.

48914b5763f5271846c2510e84908d4d.webp

Gözlerde yaşanan bu tarz sorunlara karşı doktorlar lens ve dinlendirici gözlük kullanımı önerirken, muhakkak göz dinlendirme aralarının da yapılmasının şart olduğunu ifade etmektedirler. Dinlendirilen gözlerde her şey normale döneceği gibi tekrar bu mola döngüsünün devam ettirilmesinin gerektiği belirtildi. Ayrıca gece uyurken artık ışık derecesine de bu sebeple dikkat etmek oldukça önemli. Gözlerin tüm gün yorulması sebebiyle gece uyurken iyice dinlenmesi şarttır. Bu sebeple olabildiğince karanlık bir ortamda uyumak gözler için oldukça faydalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.