Grip Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Grip Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Grip tıbbi terminolojide influenza olarak isimlendirilir ve aynı isimli virüsler tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Ani başlangıçlı kas eklem ağrıları, baş ağrısı, burun akıntısı ve kuru bir öksürük belirgin özellikleridir.

Grip tıbbi terminolojide influenza olarak isimlendirilir ve aynı isimli virüsler tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Ani başlangıçlı kas eklem ağrıları, baş ağrısı, burun akıntısı ve kuru bir öksürük belirgin özellikleridir. Burun akıntısı koyu kıvamlı değildir ve bazen de hapşuruk ve göz yaşarması belirtilere eşlik eder. Genellikle ani sıcaklık değişimlerine bağlı vücudumuzun immün sisteminin yetersiz kalmasından kaynaklanır.

Toplumda en büyük yanılgı grip olunduğunda antibiyotik kullanmaya başlamaktır. Zaten ülkemizde bilinçsiz antibiyotik kullanımı nedeniyle ciddi bir antibiyotik direnci mevcuttur. Grip tedavisi tamamen semptomatik bir tedavidir. Grip ilacı olarak bilinen ve içerisinde ağrı kesici, ateş düşürücü ve solunum yollarını açıcı maddelerin yer aldığı ilaçlar önerilir. Ayrıca burun spreyleri ve antitüsif ilaçlarda tedavide kullanılabilir.

Grip Tedavisi

Grip tedavisinde istirahat diğer sağlıklı bireylere bulaşın önlenmesi ve iyileşme sürecinin hızlandırılması açısından önerilir. Bol sıvı tüketilmesi ve özellikle de anti oksidan içeren meyve sebzelerin tüketilmesi doktorlar tarafından önerilmektedir. Buraya kadar bahsettiklerimize bakarak gribi basit bir hastalık olarak algılayabiliriz ancak grip virüsü genetik yapısını çok hızlı güncelleyerek dünya çapında büyük salgınlar oluşturup, ölümlere de neden olabilen bir hastalıktır. Son 10 yıl içerisinde “domuz gribi”, “kuş gribi” olarak adlandırılan grip virüsü varyantları birçok ölüme de neden olmuştur.

Küçük çocuklarda, 65 yaş üzerinde, immün yetmezliği olanlarda ve KOAH hastaları gibi hastalarda grip ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle bu risk grubundaki kişilere grip aşısı her yıl yapılmalıdır. Grip aşıları yarı canlı aşılardır ve bir yıl önce en sık görülen grip virüsü varyantlarından hazırlanır ve her yıl güncellenirler. Aşı olunmasına rağmen grip virüsü çok hızlı kabuk değiştirir ve yeni bir varyant aşılı olmamıza rağmen hasta olmamıza neden olabilir.

Özellikle kış aylarında ani sıcaklık değişimlerinden korunmak ve beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Ayrıca kronik yorgunluk, uykusuzlukta immün sistemimizi zayıflatmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.