Günde Yarım Saat Yürüyerek Ömrünüzü Uzatabilirsiniz! Yürümenin ve Koşmanın Faydaları

Günde Yarım Saat Yürüyerek Ömrünüzü Uzatabilirsiniz! Yürümenin ve Koşmanın Faydaları

Yalnızca yürüyerek sağlığınızda ne gibi olumlu değişiklikler yapabilirsiniz size onlardan bahsedeceğim. Özellikle de hareketsizliğin arttığı son yıllarda sağlığınıza iyi bakmak için yürüme ve koşmanın etkilerinden bahsedelim.

Teknolojinin hayatımıza iyice yerleşmesiyle beraber hareketsizlik sorununu gittikçe baş gösteriyor. Özellikle de masa başı işlerde çalışan insanların çoğunlukla gün içerisinde az hareket ettiği bilinmektedir. Ancak az hareket eden insanlarda zamanla çeşitli sağlık sorunları gözüküyor. Sizler de sağlığınıza biraz olsun dikkat etmek ve yaşam ömrünüzü dahi uzatmak istiyorsanız yürümenin faydalarına biraz göz atalım.

Yürümenin Faydaları Nelerdir?

Yürümek, hareket haline geçerek vücudumuzun aktifliğini korumaktadır. Zamanla görülen eklem ve kemik ağrılarının da önüne geçmesine yardımcı olur. Ayrıca kan şekeri, insülin direnci değerlerinizi düzenlemeye yardımcı olur. Tansiyonunuzda da etkilidir. Yaşlandığınızda zorlu ve bir o kadar da acılı bir dönem yaşamak istemiyorsanız yürüyüşü rutin haline getirebilirsiniz. 

Ne Kadar Yürümeliyiz?

Günde 30 dakika kadar yürümek bile sizin için yeterli olacaktır. Alışkanlık haline getirdiğini takdirde kendinizdeki değişimi görebilirsiniz. Vücudun hareketli olması ve her gün ortalama 2 kilometre kadar yürümeniz sizi daha sağlıklı yapacaktır. Genel vücut değerlerinizin korunması ve organlarınızın sağlığı için de yürümeyi ihmal etmeyin.

Kilo Alımının Önüne Geçebilir

Her gün belirli aralıklarla yürümek kalori yakmanıza zemin hazırlar. Elbette yürüyerek de kalori yakabilirsiniz. Ancak tek başına yürümek çok fazla kalori yaktırmayacak. Yürüyüşün yanına çeşitli egzersizler de eklemeniz dahilinde vücudunuzda yağ yakımını teşvik edebilirsiniz.

Yürüyüş Yapmak Kişiyi Dinç Yapar

Yıllardır yürüyüş yapan insanların ne kadar dinç olduğunu görmüşsünüzdür. Yürüyüş kişinin yaşlanmaması için önemli bir görev görmektedir. Daha dinç olmanın yanı sıra enerjik olmanızı da sağlıyor.

Koşabiliyorsanız Koşun

Yürüyüşün yanı sıra koşabilirsiniz de. Sağlığınız için yapacağınız bu adım daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Ayrıca kondisyonunuzu da geliştirir. Düzenli koşular kişiyi daha sağlıklı yapar. Ancak koşamayacak durumdaysanız koşmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Yürüyerek de hareketli olmak mümkün. Ancak yürüyüş temponuza dikkat etmelisiniz. Çok yavaş veya sık sık durarak değil tempolu şekilde yürümeye gayret göstermelisiniz. Çeşitli sağlık sorunlarınız yok ise bu dediklerimizi yapabilirsiniz. Ancak sağlık sorunlarınızdan ötürü ara sıra dinlenmeniz gerekiyorsa elbette dinlenmeye öncelik ayırın.

Yürüyüş İçin Sahili Tercih Edin

Eğer oturduğunuz bölgede sahile yakınsanız veya ulaşma ihtimaliniz var ise sizlere sahil kısımda yürümenizi öneriyoruz. Denizin olduğu bölgelerde rüzgar daha fazla eser ve bolca oksijen barındırır. Bu nedenle oksijenin içinize daha fazla dolması sizi olumlu etkileyecektir. Hem görsel hem de sağlık açısından önemli bir hamledir. Ancak sahile yakın değilseniz yeşil alanlarda yürümekte bünyeye iyi geliyor. Bu konuda elinizdeki fırsatları zorlamanızı tavsiye ediyoruz. Dışarı çıkmalı ve hareket etmelisiniz. Sosyal mesafeye dikkat ederek sağlığınızı önemsemeyi unutmayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.