Güneş Işığından D Vitamini Alınır mı? D Vitamininin Faydaları

Güneş Işığından D Vitamini Alınır mı? D Vitamininin Faydaları

D vitamini faydalarından bahsedeceğimiz bu yazıda vitaminin nasıl sentezleneceğine de değindik. Böylelikle d vitamini tüketiminin neden gerekli olduğunu öğreneceksiniz. Güneş ışınlarından da alınabilen D vitamini, sağlığımız açısından oldukça faydalıdır.

Vitamin ve mineraller arasında en fazla göze çarpan içerik D vitamini oldu. Son yıllarda D vitamini hakkında çeşitli araştırmalar yapılıyor. Buna göre vücuttaki emilimi ve kullanılması bakımından diğer içeriklerden çok daha farklı bir özelliğe sahip. D vitamininin faydaları hakkında da her geçen yeni bir bilgi öğreniyoruz. Gerek kemik gelişimi ve gerekse vücut açısından çeşitli kronik vakaların gerçekleşmesinin önüne geçiyor. Bu bakımdan D vitamini tüketenlerin daha sağlıklı ve kemik gelişimi bakımdan daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak olay yalnızca D vitamini tüketmekle bitmiyor. Besinlerden aldığınız vitaminler maalesef ki yetersiz. Bunun için vitaminin sentezlenmesi lazım. Sentezlenme olayının nasıl olduğun dair bir açıklık getireceğiz ve D vitamininden nasıl fayda sağlarsınız bahsedeceğiz.

D Vitamini Faydaları

Kemik gelişimine sunduğu katkı ile çocuklarda küçüklükten itibaren mutlaka alınması gereken vitaminlerdir. Bu yüzden çocukların her gün güneş ışığından faydalanması gerektiği vurgulanır. Çünkü güneş ışığı en iyi D vitamini kaynağıdır. Besin yoluyla almanın yanı sıra güneş ışınlarından alacağınız D vitamini sayesinde daha sağlıklı olmak mümkün. Üstelik güneş altında duracağınız 20 dakikalık süre bile günlük almanız gereken D vitaminini karşılamaya yetecektir.

D vitamini almanın bir başka faydası ise kronik rahatsızlıklarda ortaya çıkıyor. İnsanların daha sağlıklı bir hayat için eksik etmediği bu vitamin, söz konusu kronik rahatsızlıkların başlamasının önüne geçiyor ve bu da insanlara büyük kolaylık sağlıyor. Sağlıktan daha değerli bir şey olmadığından dolayı vitaminlerin hayatımızda ne kadar öneme sahip olduğunu bir kez daha görüyoruz. 

D Vitamini Nasıl Sentezlenir

D vitamini sentezi güneş aracılığıyla meydana geliyor. Güneşin olmadığı bir yerde d vitamini eksikliği halk arasında görülmektedir. Vitamin sentezini gerçekleştirdiğinden ortalama %90 oranında sentez sağlanıyor. Bu da demek oluyor ki D vitamini ihtiyacınızı karşılamak için güneşe çıkmak zorundasınız. Güneş ışınlarından faydalanmayan kişilerin sağlıksal problemler yaşadığı da görülmekte.

D Vitamini Fazlası Zararlı mı?

D vitamininin hem eksikliği hem de fazlalığı zararlıdır. Eksikliği durumunda kişinin iskelet sistemi gerektiği gibi çalışmazken, fazla alımda ise çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir. Başta kalp ve böbreğe verdiği zararların yanı sıra kilo kaybı gibi etkilere de sahiptir. O yüzden D vitamini tüketimi konusunda yaş ve cinsiyetinize de bağlı olarak tavsiye edilen miktarı geçmeyiniz. Fazla ve az alma durumlarında karşılaşabileceğiniz çeşitli sıkıntılar mevcuttur. Günlük almanız gereken vitamin ve mineralleri karşıladığınız takdirde daha sağlıklı ve enerji dolu olursunuz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.