Hamilelik Döneminde Aşerme

Hamilelik Döneminde Aşerme

Hamilelik dönemi 9 ay boyunca süren hayli zor ama bir o kadar da keyifli kadına verilmiş olan en güzel hediyedir.

Hamilelik dönemi 9 ay boyunca süren hayli zor ama bir o kadar da keyifli kadına verilmiş olan en güzel hediyedir. Hamilelik döneminin her anı farklı bir özellik taşısa da belki de en değişik zamanları aşerme zamanlarıdır. Aşerme çoğu anne adayında görülürken bazılarında da hiç görülmez. Hamilelikte en çok aşerilen yiyecekler arasında çikolata, turşu, dondurma, buz, baharatlı yiyecekler ve limon gelir. Çikolatayı bazı hamileler çok fazla tüketmek isteyebilir. Bu fazla tüketme isteğinin doktora danışılması gereklidir. Zira hamileliğin ileri dönemlerde gebelik şekeri riski ile kalınması da olasıdır.

Aşermeler

Aşerme denildiğinde turşu ilk akla gelendir. Ekşilik anne adayı için aranılan bir tattır ancak tuz içerdiği için de tansiyon yükselmesine neden olabilir. Tüketimin dikkatli yapılması gereklidir. Hamilelik döneminde buz ve dondurmaya çok fazla aşerme yaşanır. Hamile bir kadında vücut ısısı yüksek olduğu için soğuk olan her şey caziptir. Yine bu dönem baharatlı yiyeceklere ilgi getirir. Limon isteği de çok sık yaşanan bir aşermedir. Anne adayının C vitamini eksikliği yaşayıp yaşamadığı kontrol edilmelidir.

Hamilelik döneminde aşermeler genelde ilk 3 ay içerisinde gerçekleşir. Bu durum tamamen kadının hormonal yapısı ile alakalıdır. Bazı kadınlarda aşerme 5.aylara kadar sürerken bazılarında hiç yaşanmaz. Hamilelikte erik ve turşu aşerme halleri ekşi tada karşı zaaf olarak algılanmalıdır. Kadın daha sonraları tatlıya eğilime geçer o zaman da liste başı çikolatadır. Vücut ısısı yüksek olan hamile kadınlar buz yenebilecek hale gelebilir. Hamilelik esnasında en zararsız aşerme yiyeceği ise meyve ve sebzelerdir. Doğrudan vitamin kaynaklı olduklarından hamilelik döneminde risk barındırmazlar.

İlginç Aşermeler Nelerdir?

Aşermeler bazen ilginç şeylere de olabilmektedir. Bunlardan toprak anne adayında demir ya da iyot eksikliği olarak düşünülebilir, doktor bilgisi altında olmalıdır. Bazen de alakasız iki yiyecek bir arada tüketilme isteği doğar. Mesela et ile meyve gibi. İlginç aşermeler içinde tebeşir sayılabilir ki; bu son derece zararlıdır. Kendilerini tebeşirden engellemeleri için genelde doktorların önerisi benzer olan Mevlana şekerini tüketmeleri yönündedir. Bazı anne adayları için de deterjan aşermesi yaşanır ki; kesinlikle uzak tutulması gereken bir durumdur. Deterjana olan istek büyük ihtimalle kokudan yana olmaktadır.

Aşerme durumu anne adayının kendi kendini aşırıya kaçmadan sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ile de devam edebilir. Böylelikle hem istekler karşılanır hem de herhangi bir riskli durum yaşamayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.