Hamilelik Erken Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Erken Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik erken belirtileri nelerdir? Hamile olduğumu nasıl anlarım? Çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Anne olmak çok güzel bir duygudur.

Hamilelik erken belirtileri nelerdir? Hamile olduğumu nasıl anlarım? Çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Anne olmak çok güzel bir duygudur. İçinde bir can taşıdığını bilmek, onu canınla kanınla beslemek sonrasında da kucağına almak her anne adayının hayalidir. Hamile miyim? diye şüphelenmeye başladıysan şimdi hamilelik erken belirtileri nelerdir? Bunlardan bahsedeceğiz. Hamileliğin en erken belirtisi aslında adet gecikmesidir.

Normal şartlarda bir gebelik, oluştuktan 5 hafta sonra belirti verir. Ancak bazen adet gecikmeden de bazı belirtiler yaşanabilir. Bu belirtiler duruma göre psikolojik olabilse de çoğunlukla içinizde var olmaya çalışan miniğinizin işareti olmaktadır. Hiç belirtiniz olmasa bile âdetiniz gecikip test yaptığınızda hamile olduğunuzu da öğrenebilirsiniz. Her hamilelik kendine özeldir. İşte en erken gebelik belirtileri…

1-Adet Gecikmesi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi hamilelikte en erken belirti adet gecikmesidir. Ancak âdetiniz her geciktiğinde gebe olmayabilirsiniz. Mevsim değişikliği, stres, üzüntü, hormon bozukluğu da adet gecikmesine sebep olabilmektedir. Eğer âdetiniz geciktiyse test yapmalısınız. Geç döllenme oldu ise testte hemen çıkmayacaktır. Birkaç gün bekleyip testi yenilemeli ya da hastaneye gidip Beta HCG (kan tahlili) yaptırıp doğru sonucu alabilirsiniz.

2-Göğüslerde Dolgunluk ve Hassasiyet

Her 10 kadından 6’sı gebe olduğunda göğüs de şişlik ve ağrı yaşar. Vücuttaki hormon değişikliğinden kaynaklı memeler de büyüme aşırı hassasiyet ve bazen ucunda koyulaşma olabilir.

3-Yorgunluk ve Uyuma İsteği

Hamileliğin oluşma aşamasında yorgunluk ve bitkinlik yaşanabilir. Bebek rahime yerleşmeye çabalarken vücutta progesteron hormonu yoğun olarak salgılanmaya başlar. Buda yorgunluğa sebep olabilmektedir.

4-Mide bulantısı ve koku hassasiyeti

Hamileliğin erken belirtileri nelerdir? Gebe olduğumu nasıl anlarım?

Normal bir zamanda rahatsız olmadığınız bir koku hamile kaldığınız da sizi rahatsız edebilir. Hamileliğin başlarında yoğun olarak yaşanabilen kusma ve mide bulantılarına ‘sabah kusması’ dense de günün her saatinde yaşanabilir.

5-Akıntı

Hamileliğin başlarında beyaz kıvamlı bir akıntı yaşayabilirsiniz. Buda kesin olmamakla beraber hamile olduğunuza işaret olabilir.

6-Kasıklarda Ağrı ve Batma

Anne karnında döllenen yumurta ve sperm rahim duvarına yapışma evresinde anne adayında kasıklarda sancı, batma yaşanabilir. Endişelenmeye gerek yoktur.

7-İştah Artışı

Kadınların birçoğu gebe olduğunu bu şekilde anlar. Açlık hissi yoğunlaşır ve zaman zaman aşermeler de olabilir.

8-İdrara Sık Çıkma

İdrara olduğundan sık çıkmaya başladıysanız hamile olabilirsiniz. Gebeliğin ilk haftasında bile sık idrara çıkmaya başlayabilirsiniz. Bazı kadınlarda ise hamilik erken belirtisi olarak idrar renginde koyulaşma gözlemlenir. Bazen de kabızlık sorunu olur.

9-Duygu Durum Değişikliği

Hamilelikte kadınların en çok yakındığı belirtilerden biridir. Ruh halindeki dalgalanmalar hem anne adayını hem de çevresini zaman zaman zorlar. Gülerken birden bire ağlamaya başlayabilirsiniz.

10-Üst Görme (Lekelenme)

Hamileliğin oluşmasının ardından 10-15inci günler arasında kadında lekelenme olur. Adet dönemine denk geldiği için çoğu kez adet kanamasıyla karıştırılmaktadır. Ancak adet kanamasından farkı daha az gelmesi ve kısa sürmesidir.

Hamilelik erken belirtileri olarak bunların hiç birini yaşamayıp yine de gebe olabilirsiniz. Her hamilelik kişiye özeldir. Kimsenin ki kimseninkiyle aynı olmaz. Bu nokta da vücudunu tanımak gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.