Hamilelikte Adet Görme Olabilir mi?

Hamilelikte Adet Görme Olabilir mi?

Kadınların çoğu, normal şartlarda en son adetlerini görürler, sonrasında yumurtlama oluşması sonrasında hamile kalırlar ve sonrasında adet olmazlar.

Kadınların çoğu, normal şartlarda en son adetlerini görürler, sonrasında yumurtlama oluşması sonrasında hamile kalırlar ve sonrasında adet olmazlar. Ancak bazı kadınlarda durum bu şekilde olmaz. Yani kadın yumurtlayıp hamile kalsa bile adet görmeye devam eder. Bu durum istisna bir durumdur.

Hamileyken adet görme dendiği zaman her ay eskisi gibi düzenli bir adet beklememeliyiz. Bu durum bir nevi kanamadır. Yani bu adet görme dediğimiz kanama durumu hamilelik dönemi boyunca birkaç defa olabilir. Kadınlar bu kanama oluştuğunda hamile olmadığını bile düşünebiliyor.

Hamile İken Adet Görme Nasıl Anlaşılır?

Hamile olmak isteyen veya hamile kalmamak için korunan kadınlar, adet zamanlarında düzensizlik olduğu zaman korkuya kapılırlar. Bazen de aksine hamile olmalarına rağmen gelen bir kanamayı normal adet sanabilirler. Normalde hamile olan bir kadın adet görmez. Kadınların çoğu hamilelik döneminde olan kanamayı adet sanmaktadır. Oysa bu kanamaların nedenleri yerleşme kanaması, düşük tehdidi kanaması, servikal enfeksiyon kanaması olabilir. Zaten zamanında olmayan kanamanın rengi de normal adet dönemlerine göre daha koyudur. Dikkatli bir kadın bu iki kanama arasındaki farkı anlarlar. Bu sebeple her zamanki adet kanamasından farklı bir kanama geldiği zaman, bunu adet ile karıştırmamalı, hamile olma riskini değerlendirmelisiniz. Ya bir hamilelik testi veya jinekolog muayenesi gerekebilir.

Özetlersek görmüş olduğunuz her kanama adet kanaması demek değildir. Hamilelik döneminde de bazı nedenlerden dolayı kanama olabilir. Bu kanamaları adet kanaması ile karıştırmayın. Yalnızca hamile kadınlarda değil, hamile olmayan kadınlardaki her kanama da adet kanaması değildir. Örneğin rahim ağzında olabilecek bir hastalık da kanamaya yol açabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.