Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanılır mı?

Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanılır mı?

Kadınlarda adet gecikmesiyle başlayan ve gebelik testinin pozitif çıkmasıyla birlikte kesinleşen hamilelik süreci, birçok kişi için en hassas olunan süreçlerden biridir.

Kadınlarda adet gecikmesiyle başlayan ve gebelik testinin pozitif çıkmasıyla birlikte kesinleşen hamilelik süreci, birçok kişi için en hassas olunan süreçlerden biridir. Annelik içgüdüsü ile korumacı davranmaya başlayan anne adayında ve çevresinde bazı sorular oluşmaya başlar.

Anne adayının sağlığı yerinde mi? Bebeğin gelişimi normal mi? Hamilelik sürecinde nasıl beslenmeli? Hamilelikte ağrı kesici alımı oldukça merak edilen bir konudur.

Hamilelik boyunca hiçbir sıkıntı yaşanmasa bile, bebeğin gelişimi sırasında anne adayında bazı ağrılar oluşması mümkündür. Ağrı sebebi kesin olarak biliniyorsa tanı ona göre konulur ve öncelikle ilaç dışı tedavi yolları düşünülür fakat bu yol ile tedavi mümkün görünmüyor ise anne adayının ve bebeğin sağlığını riske atmayacak bazı ağrı kesiciler kullanılabilir. Bebek anneye göbek kordonu ile bağlı olduğundan annenin etkilendiği her durumun (psikolojik ya da fizyolojik) bebeğe de yansıdığı biliniyor. Bu bakımdan kullanılan ilaçlar ve dozları çok önemlidir. Gebelikte ağrı kesici konusuna dikkat edilmelidir.

Anne bebeğini dünyaya getirene kadar, bebeğin gelişimi ile doğru orantılı (baş ağrısı, mide ağrısı, bel ve sırt ağrıları, idrar yolu enfeksiyonları, vajinal akıntı) ya da kendisinde önceden olan (tansiyon, migren, şeker vs.) bazı rahatsızlıkların vermiş olduğu ağrılarla karşılaşabilir. İlaçsız geçirilebilecek durumlarda örneğin vajinal akıntı sırasında birçok doktor hem annenin hem de bebeğin sağlığını düşünerek ilaçsız tedavi uygular. Veya bir baş ağrısında altta yatan ciddi bir sebep yoksa annenin gereksinimleri gözden geçirilir. Uyku düzeni, açlık durumu gibi.

Bu yollarla çözülemeyen ağrılarda ya da hamilelik 9 ay süren bir yolculuk olduğu için tekrarlayan durumlarda parasetamol diğer adı asetaminofen olan etken madde içeren ilaçlar tavsiye edilir. Özellikle hamilelik sırasında başkalarından işitilerek edinilen tavsiye ilaçlar asla kullanılmamalıdır. Birçok komplikasyonlara sebep olacağı gibi hayati risk oluşturabilir. Doktor tavsiyesi ile kullanılan parasetamol içeren ilaçların da dozu dikkate alınarak kullanılmalıdır. Bebek anne karnındayken ve dünyaya geldikten sonra anne ve babalara birçok görev düşer. Bebeğin doğduktan sonraki gelişimi ne kadar önemliyse, anne karnındaki gelişimi de çok önemlidir. Bu gelişimi engelleyecek hareketlerden kaçınmalıyız ve bilinçli davranmalıyız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.