Hamilelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Hamilelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Her kadın; çocukluk yıllarında itibaren bir annelik içgüdüsü taşımaktadır. Bunun somut bir görüntüsü ise her çocuklukta oynanan "evcilik" oyunudur.

Her kadın; çocukluk yıllarında itibaren bir annelik içgüdüsü taşımaktadır. Bunun somut bir görüntüsü ise her çocuklukta oynanan "evcilik" oyunudur. Evcilik oyunu ile aslında çocuklar bir nevi annelik duygusunu artık dışarı aktarmaya başlarlar. Kimi zaman mama yedirdiğimiz, kimi zaman banyo yaptırdığımız, kimi zaman da hastalanan oyuncak bebeklerimiz artık kadınlık çağlarında annelik içgüdüsü kontrol etmek için yeterli gelmez ve her kadın hayatının bir evresinde artık "annelik" duygusunu tatmak ister.

Anne adaylarını bu dönemlerde heyecanlandıran bir takım soru işaretleri peydah olur. Acaba hemen bir bebek sahibi olur muyum? Acaba ne yesem daha faydalı gelir? Nelerden kaçınmalıyım? Gibi gebelik öncesi meydana gelen tatlı soru işaretleri; kadının rahminde, milyonlarca sperm içerisinden en uygun ve sağlıklı spermin yumurta tarafından seçilip kabul edilmesi ile artık döllenme sürecine girer. Artık sırada bebeğin hareketleri ne zaman hissedilir gibi sorular olacaktır.

Peki Bu Döllenme Sürecini Anne Adayı Hisseder mi?

Cevap hem evet hem hayırdır. Annelik elde etmek isteyen kadınlar her ne kadar adet gecikmesi olmadan belirti hissettiklerini beyan etseler de bu çok çok düşük bir ihtimaldir. Nitekim adet döngüsünün en başından itibaren hesap edilirse sağlıklı bir yumurtlama 13-19. Günler arasında meydana gelmektedir. Meydana gelen bu yumurta çok kısa bir müddet rahimde yer tutar ve döllenme sonucu orada yerini Sabitler. Döllenemez ise gebeliğe hazırlık olarak kalınlaşmış olan rahim duvarı birkaç gün içerisinde dökülerek adet döngüsüne dönecektir. Bu sebepten asıl belirtiler adet gecikmesi ile meydana gelmektedir.

Hamilelikte Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Döllenmiş olan yumurta artık kısa bir müddet sonra önce kafa ve gövde olarak iki boğmak şeklinde iken daha sonra kol bacak çıkıntıları da olan artık bir minyatür bebek haline gelir. Bu evreden sonra parmaklarının oluşması ve artık hareketlenme güdüsü ile bizlerin "tekmeleme" adını verdiğimiz minik kıpırtılar meydana gelir. Bebeğin tekmeleri ne zaman hissedilir sorusunun cevabı da bu döneme denk gelmektedir. Bebeğin ilk hareketleri karnın neresinde hissedilir sorusunun cevabı da değişkenlik gösterecektir belli bir yer yoktur.
Bebeğin gelişim süreci, boyutu vs. ile alakalı olarak bebekten bebeğe değişim gösteren bu hareketlenmeler anne tarafından ilk zamanlar pek hissedilemeyebilir. En başlarda gaz kıpırtısı ya da bir kelebeğin kanat çarpması gibi hissiyat veren hareketlenmeler, anne tarafından ortalama 16-20. Haftalarda bariz olarak hissedilmeye başlar ve doğumun yaklaştığı haftalarda artık bebeğin vajina yolundan geçebilmesi için ve de tabii şartlarda doğabilmesi için yaradılıştan gelen bir kendini itme ,dönme, baskı uygulama egzersizleri halini alır.

Anneler belki de hamileliğin en çok rahatsızlık verici ,gece uykularını kaçırıcı bir etkeni olarak tekmelemeleri anlatsa da gene aynı anneler en çok bu tekmelemeleri güzel bir anı olarak hatırlar ve hatta bazı anneler tarafından resmedilirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.