Hamilelikte Kaburga Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Kaburga Ağrısı Neden Olur?

Hamilelik, vücudunuzu daha önce yaşamadığınız şekillerde değiştirir. Bazı değişiklikler sizi rahatsız etmeyebilir, fakat kaburga ağrısı gibi durumlar günlük yaşamınızı sekteye uğratabilir.

Hamilelik, vücudunuzu daha önce yaşamadığınız şekillerde değiştirir. Bazı değişiklikler sizi rahatsız etmeyebilir, fakat kaburga ağrısı gibi durumlar günlük yaşamınızı sekteye uğratabilir. Kaburga ağrısının herhangi bir yan etkisi olmasa da bununla başa çıkmak zorluk yaratabilir. Peki, hamilelikte kaburga ağrısı neden olur ve nasıl geçer?

Hamilelikte Kaburga Ağrısı Ne Zaman Olur?

Hamileliğin son birkaç haftasında, üst karın bölgesinde hiç yer kalmamış gibi hissedebilirsiniz. Rahim büyüdükçe ve iç organları sıkıştırdıkça kaburgalarda ağrı oluşabilir. Ağrı, ikinci trimesterin sonunda ve üçüncü trimesterde de görülebilir. Hatta doğum zamanına kadar bu ağrı devam edebilir.

Hamilelikte Kaburga Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Bazı nedenlerden dolayı, hamilelikte kaburgalarda ağrı yaşayabilirsiniz. Bunlar:

 • Büyüyen bebek ve uterus: Bebek büyüdükçe rahim genişler ve rahimde daha fazla alan kaplar. Tüm organların kaburgalara doğru itildiği, kaslarda baskı oluşturduğu ve nefes almayı zorlaştırdığı bir aşamaya gelir. Bebekleri daha büyük ve belleri kısa olanların hamilelikte kaburga ağrısı yaşama olasılıkları daha yüksektir.
 • Bebeğin hareketleri ve rahim içi pozisyonu: Bebeğin pozisyonu ve hareketi kaburgalara sürekli baskı uygulayarak kaburgalarda rahatsızlık ve ağrıya yol açabilir. Hareketlerin sıklığı her geçen gün artar ve gittikçe güçlenir. Ayrıca fetüsün bazı pozisyonları göğüs kafesine ek baskı yaparak ağrıya neden olabilir.
 • Göğüslerdeki değişimler: Göğüsler büyüdükçe artan ağırlıkları göğüs kafesine daha fazla baskı uygular ve sırtın aşağı inmesini tetikler. Bu sadece duruşunuzu değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda omzunuzu aşağı doğru çekerek kaburgalarda ve sırtta ağrı yaratır.
 • İdrar yolu enfeksiyonlar: Hamilelikte kaburga ağrısı, idrar yolu enfeksiyonlarının bir komplikasyonu da olabilir. Enfeksiyon böbreklere doğru yayıldıkça, kaburgalarda ağrı ve rahatsızlığın yanı sıra yanma hissine ve idrara çıkma sıklığının artmasına da yol açabilir.
 • Hormonal değişiklikler: Relaksin ve progesteron hormonları, pelvik bölge ve omurganın tüm kaslarını, bağlarını ve eklemlerini etkiler.

Hamilelikte Kaburga Ağrısına Neden Olabilecek Tıbbi Durumlar

 • Sağ kaburganın altındaki ağrı, karaciğer hastalıkları, safra kesesi iltihabı ve sağ taraflı zatürree belirtisi olabilir.
 • Sol kaburga kemiğinden kaynaklanan ağrı ülser, gastrit, sol taraflı pnömoni ve diyafram fıtığının bir belirtisi olabilir.

Hamilelikte Kaburga Ağrısını Gidermek İçin Ne Yapılabilir?

Hamilelikte kaburga ağrısı bazı uygulamalar ile ortadan kaldırılabilir. Bunlar:

 • Bol giysiler giyin: Kaburga ağrısını artıran ve kaburgaya baskı yapan dar giysilerden kaçının.
 • Geriye yaslanın: Öne eğildiğinizde kaburga ağrısı kötüleşir. Bu nedenle, geriye yaslanarak duruşunuzu korumaya çalışın. Bu aynı zamanda göğüs bölgesindeki baskıyı da hafifletir. Sırtın gerilmesi, göbek içindeki boşluğu genişletir, göğüs kafesi ve bel kaslarının gerilmesini kolaylaştırır.
 • Destek yastığı kullanın: Kaburga kaslarından gelen gerginliği gidermek için destek yastıklarından faydalanabilirsiniz.
 • Kısa molalar verin: Aynı oturma veya ayakta durma pozisyonunda çok uzun süre kalmayın. Etrafta dolaşın, kısa yürüyüşler veya hafif egzersizler yapın.
 • Masajı deneyin: Kas stresini ve gerginliğini hafifletmek amacıyla karnınızın yan kısımlarına ve kaburga bölgesine masaj yapabilirsiniz.
 • Ilık duş alın: Ilık duş almak ağrılı kasları yatıştırır ve gevşetir. Kaburga ağrılarında kısa süreli rahatlama sağlar.
 • Destek materyallerinden faydalanın: Vücudunuzun alt kısmını desteklemek için kaburga korseleri, vücut yastıkları, bel kemerleri, bel yastıkları kullanabilirsiniz.
 • Egzersiz yapın: Yoga ve yüzme gibi hafif egzersizler ile vücudunuzu rahatlatın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.