Hamilelikte Kasık Ağrısı Sebepleri ve Çözümü

Hamilelikte Kasık Ağrısı Sebepleri ve Çözümü

Anne adaylarını gebelik döneminde oldukça korkutan fakat oldukça sık rastlanan rahatsızlıklardan biri kasık ağrısı şikâyetidir.

Anne adaylarını gebelik döneminde oldukça korkutan fakat oldukça sık rastlanan rahatsızlıklardan biri kasık ağrısı şikâyetidir. Genellikle rahimdeki büyümeye dayanan bu ağrılar 6. Ve 8. Haftalar arasında görüldüğü gibi ilerleyen zamanlarda da farklı sebepler ile ortaya çıkabilir. Mucizelere tanık olunduğu kadar birçok zorlukla da karşılaşılan hamilelik sürecinde sol ve sağ kasıkta ortaya çıkan ağrılarda hemen paniğe kapılmamanız için bu rahatsızlığın nedenlerini ve sizi rahatlatacak çözümleri bir araya topladık. Gelin birlikte inceleyelim;

Hamilelikte oluşan kasık ağrısının sebepleri

Birçok anne adayı hamileliğin ilk aşamalarında oldukça heyecanlı bir bekleyiş içerisindeyken hissettikleri kasık ağıları sebebiyle paniğe kapılmaktadır. Hâlbuki bu ağrı gebeliğin doğru bir şekilde ilerlediğini gösteren normal bir süreçtir. Anne karnındaki bebek büyüdükçe vücutta da değişimler başlar ve bu değişimlerden biri de rahim büyüklüğünde meydana gelir. Kan akışının artması ve rahmin büyümeye başlaması ile birlikte ise kasıkta ağrılar hissedilebilir. Elbette bu noktada olağan kasık ağrısı ile durmaksızın devam eden ve zaman zaman kanamalara yol açan ağrıları bir tutmamak oldukça önemli. Anne adaylarının bu şekilde devam eden rahatsızlıklarında mutlaka bir doktora görülmeleri ve sürecin takipçisi olmaları gerekmekte. Daha fazla ciddiyet taşıyan ağrıların dışında yukarıda da bahsettiğimiz olası kasık ağrı çeşitlerini ise şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Yuvarlak bağ ağrıları; bu ağrılar genellikle rahimde başlar ve genital bölge çevresinde de hissedilir. Kısa kramp şeklinde kendini gösteren yuvarlak bağ ağrıları zaman zaman anne adaylarının hareketlerini kısıtlayabilir. Bu ağrılar için en etkili çözüm ise bol bol dinlenmektir.
  • Sindirim sistemi bozukluğuna dayalı ağrılar; Hamilelik boyunca vücutta bulunan profesteron

hormonu sürekli artar ve bu nedenle de bağırsaklarda yavaşlama meydana gelebilir. Bu nedenle çoğu kadın gebelik sürecinde sürekli hissedilen şişkinlikle birlikte kabızlık yaşar ve bu rahatsızlıklar sancılara dönüşebilir. Bağırsaklardan başlayarak kasıklara yayılan bu ağrılar için kabızlık giderici yöntemler kullanılabilir. Beslenme düzenine lifli gıdalar eklemek, tüketilen su miktarını arttırmak ve yavaş yürüyüşlere çıkmak oldukça etkili çözümlerdir.

  • İdrar yollarındaki enfeksiyon kaynaklı ağrılar; Hamilelik döneminde en çok rastlanan enfeksiyonlar arasında idrar yolu enfeksiyonu yer almaktadır. Bu gibi rahatsızlıklarda idrarda yanma ya da ağrı ve sürekli doluluk hissedilir. Enfeksiyondan şüpheleniliyorsa anne adayının bir doktora danışması ve gerekli tedaviye başlanması gerekmektedir.

Hamilelikte kasık ağrıları hangi dönemde görülür?

Yukarıda bahsettiğimiz olağan sayılan kasık ağrıları genellikle hamileliğin 6-8 haftası aralığında görülür. Bu dönem, yumurtanın rahme yerleştiği döneme denk gelmektedir. Bu haftalardan sonra bebek büyüdükçe ağrılar da zaman zaman hissedilebilir. İyi bir takip ile düzensiz ağrılar ile doğum sancılarının birbirinden ayrılması gereksiz paniklerin önüne geçebilir. Ciddiyet taşımayan bu ağrılar için anne adaylarının bol bol istirahat etmesi en etkili çözüm olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.