Hamilelikte Nasıl Temizlik Yapılır? Hamileyken Temizlik Yapmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte Nasıl Temizlik Yapılır? Hamileyken Temizlik Yapmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Kişi hamile de olsa ev işleri beklemek bilmiyor. Hamileyken temizlik yapmak bebeğe zarar verebilir mi? Hamilelikte nasıl temizlik yapacağınızı anlattık ve doktor kontrolünün önemine dikkat çektik. Düşük riski ve erken doğumdan kaçınmak için dikkat edin.

Hamile olduğunuz kesinleştikten sonra artık iki can taşıdığınızın farkında olmalısınız. Yapacağınız her hareketin karnınızdaki bebeğinizi de etkileyeceğini unutmayın. O yüzden temizlik yapma gibi bir durum söz konusuyken öncelikle profesyonel bir destek almalısınız. Doktor izni olmadan bu tarz işlere girişmek hiç akıl kârı değildir. Özellikle uzun süre gebe olmayı denedikten sonra hamile kalmışsanız bu durum sizler için daha da risklidir. Gebeliğinizi sıkıntıya sokmamak adına ani hareketlerde bulunmamalısınız. Eğer doktorunuz izin vermiş ise temizlik yaparken nelere dikkat edilmeli? Hamilelikte temizlik yapmak normal bir bireye göre daha zor ve meşakkatli olabilir. O yüzden bazı noktalarda temizlikten ziyade kendinizin ve bebeğinizin sağlığını düşünerek temizliği ikinci plana atmanız gerekecek.

Hamilelikte Temizlik Nasıl Yapılır?

Hamilelikte temizlik yaparken kendinizi yormayacak ve yoğun çaba gerektirmeyen işleri yapabilirsiniz. Doktorunuz temizlik yapma konusunda size onay vermişse zaten ön bilgilendirme yapmıştır. Ancak bizler yine de hiçbir şey söylenmemiş gibi sizlere nasıl temizlik yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Hamileyken Cam Silmek Sakıncalı!

Ayak parmaklarınızın üzerine çıkmadan dik durduğunuzda silebildiğiniz kısımlar sizin için sıkıntı teşkil etmez. Ancak boyunuzu aşan camları silmek için herhangi bir yere tırmanmayın ve cam silmek için dengenizi bozmayın. Aksi bir durumda düşerseniz veya sarsılırsanız bebeğin düşme riski vardır. Özellikle hamileliğin ileriki dönemlerinde daha hassas olmanız gerekiyor. Kendinizi zorlayacak, ekstra efor sarfetmenizi gerektirecek işler bebeğinizi dolaylı olarak etkileyebilir.

Uzun Süre Ayakta Kalmayın!

Temizlik yapacağım derken dinlenme sürelerinizi es geçmeyin. Sık sık dinlenin ve kendinizi yoracak durumlardan kaçının. Uzun süre ayakta kalırsanız bilincinizi bir süre olumsuz etkileyebilir. Hamile olduğunuzu kendinize hatırlatın ve temizlik hırsına kapılmadan ara verin.

Ulaşılamayan Noktaları Silmekle Uğraşmayın!

Hamilelikte önemli kurallardan biri de bir şey temizlenmiyorsa inat etmemektir. Çünkü temizlikte inatlaşırsanız kendinizi kaptırarak aksi bir harekette bulunabilirsiniz. Bir yerinizi sakatlamanız veya ağrıtmanız oldukça sakıncalıdır. Temizlik için bir yerlere eğilip uzanmaya çalışmayın.

Hamileliğin Son Evrelerinde Temizlik Yapmayın

Bebeğin doğumuna yakın yani son birkaç ay kala temizlik yapmayı bırakabilirsiniz. Karnınız yeteri kadar büyümüş olacak. Artık ihtiyacınız olan tek şey dinlenmek ve son zamanları panik yapmadan atlatmak. Doğum anına kadar temizlik konusunda eşinizden, aile üyelerinden veya tanıdıklarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Sizin olabildiğince istirahat etmeniz hem kendi sağlığınız hem de bebeğin sağlığı için fazlasıyla önemli. Hamilelikten sonraki süreçlerde zaman içerisinde kendi işlerinizi görmeye başlayacaksınız. Yeter ki bu zamanlarda sabırlı davranın ve bebeğinizi düşünerek hareket edin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.