Hamilelikte Yapılabilen Egzersizler Nelerdir?

Hamilelikte Yapılabilen Egzersizler Nelerdir?

Hamilelikte yapılabilen egzersizler pek çok hamile kadının merakla öğrenmek istediği özel konular arasında bulunuyor.

Hamilelikte yapılabilen egzersizler pek çok hamile kadının merakla öğrenmek istediği özel konular arasında bulunuyor. Kadınlar hamile olduklarında bazı konularda çekinme yaşamaları normal karşılanabilir. Bunun e büyük nedeni ise bebek gelişim sürecindeyken negatif olarak etkilenebilir düşüncesidir.

Bu düşünce göz ardı edilebilir olsa da sağlık açısından bunun olmaması en doğru harekettir. Özellikle spor konusunda tedirginlikleri daha da artan hamile hanımlar, hata yaptıklarının belki farkında olmayabilirler. Aslında tam tersine bebeğin sağlığı için egzersizler mutlaka gerekiyor.

Öyleyse hamilelikte yapılabilen egzersizler hangi hareketleri bünyesinde barındırıyor? Egzersizlerin yapılışı nasıl gerçekleşiyor? Detaylıca açıklamasını gerçekleştiriyoruz.

Hamilelikte Yapılabilen Egzersizler İçin Ne Zaman Başlanmalıdır?

Anne adayları gebelik konusunda oldukça tedbirli oldukları için egzersiz konusu pek önemli olamayabiliyor. Fakat egzersizin yapılması durumunda hem gebelik hem de çocuğun daha sağlıklı olarak gelişim görmesi söz konusu olacaktır. Bu nedenle egzersiz, hamilelik başlangıcından sonra 3.cü ay içerisinde tempolu yürüyüş olarak gerçekleştirilebilir.

Yürüyüş elbette kişiden kişiye değişeceği için temposu farklı olacaktır. Hanımlar yürüyüş gerçekleştirirken kendilerini çok yormayacak şekilde tempolu yürüyüş yapmalıdır. Ek olarak omurganın güçlenmesi açısından çeşitli sırt egzersizleri düzenli şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

Hamilelik egzersizleri ilk 3 ay zaman zarfı içerisinde pilates ve hamilelik yogası olarak da yapılabilirler. Haftada en az 3-4 gün yapılması gerekli olan bu egzersizler 30 dakika yeterli olacaktır. Tempolu yürüyüş de aynı şekilde 30 dakika yapılabilir. Bu hamilelik süreci açısından çok büyük fayda sağlayacaktır.

Tüm Vücudun Çalışması Adına Yüzme Hareketleri

Hamilelik döneminin 3-6 aylık periyodunda yüzme egzersizi tercih edilebilir. Uzman doktorlar her zaman anne adayları için yüzmeyi önerdiği de bilinen konulardan bir tanesidir. Su içerisinde gerçekleştirilen tüm hareketler hamileliğe çok olumlu sonuçlar katar.

Çünkü bilindiği üzere suyun kaldırma kuvveti artan vücut ağırlığını dengeleyerek, kaza ve yaralanma riskini de azaltır. Karada gerçekleştirilen egzersizlere daha yüksek oranla su içerisinde yapılan egzersizlerde vücut ısısı daha eşit bir şekilde dağılır.

Bu nedenle hamilelikte yapılabilen egzersizler arasında en fazla tercih edilen egzersizlerden bir tanesi yüzme olarak kabul edilebilir. Üstelik bebeğin de aynı şekilde annesi gibi vücut ısısı ani olarak değişim görmez.

Dans Hareketleri Yaparak Sağlıklı Hamilelik Geçirmek

Eski zamanlara dönüp baktığımız vakit hamile kadınların dans ederek sağlıklı hamilelik geçirdiğini görebiliriz. Osmanlı döneminde uzman olan ebelerin hamile kadınlar için bolca dans önerdiği biliniyor. Vücudu esnek hale getirmek adına dans etmenin yanı sıra stresten de uzaklaşmak mümkün hale geliyor. Hem eğlence hem de spor yapmak için oryantal dans seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

Yoga Yardımıyla Birlikte Rahat Hamilelik Dönemi

Hamile egzersizleri son ay dahil her zaman devam etmelidir. Özellikle bu konuda hamile yogası ön plana çıkıyor. Yoga bünyesinde bulunan bazı pozisyonlar elbette yapılmaması gerekir. Bundan dolayı yoga dersini hamilelere özel olarak verilen deneyimli hocalardan almak en doğru hareket olacaktır.

Hamile yogası ile ilgili olarak pek çok sınıf araştırılabilir. En uygun olan bulunduktan sonra yoga aracılığıyla nefes ve beden ikilisi birbirleriyle daha etkili bağlantı kuracaktır. Doğum zamanı geldiğinde bunun faydası mutlaka görülecektir.

Hamile Pilatesi Yaparak Ağrılardan Kurtulmak

Hamileliğin ilk 3 ayında spor yapılır mı? Diye merak eden anne adaylarına cevabımız elbette yapılabilir olacaktır. Bu konuda özellikle uzman doktorlar pek çok açıklama gerçekleştirdiği biliniyor. Bizlerde buna destek olarak hamilelikte egzersizlerin yapılabileceğini sizler için anlatıyoruz.

Hamilelik yaşayan hanımlar genellikle ağrılardan şikâyetçi olabiliyor. Ağrılar genel olarak bel ve sırt ağrısı olarak meydana geliyor. Ağrılardan kurtulmak için hamile pilatesi yapılması her anne adayı için tavsiye ediliyor. Üstelik vücudu rahatlatmasının dışında ruhu da sıkıntılardan arındırmaya yardımcı oluyor.

Dikkatli olunması gerekli olan nokta ise hamilelik sürecinde doğru pilates hareketlerinin yapılmasıdır. Burada uzman kişiler devreye girerek doğru hareketleri sizler için sunacaklardır.

Yürüyüş Yaparak Daha Sağlıklı Olmak

Hamilelikte yapılabilen egzersizler arasında yürüyüş, göz ardı edilmeyecek kadar değerli bir egzersizdir. Hamile hanımlar hiçbir egzersizi istemediklerinde sadece yürüyüş yaparak sağlıklı kalabilirler. Hiçbir şekilde kendinizi zorlamadan düzenli olarak yapacağınız yürüyüş, sizlerin bu süreçte destekçisi olacaktır. Haftada en az 3-4 kere yürüyüş yaparak hem sıkıntılardan hem de ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Squat Hareketi Yaparak Kasları Güçlendirmek

Squat hareketi bir nevi çömelme hareketi ile aynı işlem diyebiliriz. Bunun için yapılması gereken hareket sadece sandalyeye oturur gibi yapıp tekrar ayağa kalkmaktır. Böylece kalça ve bacak kasları gelişeceğinden rahat bir hamilelik dönemi geçirilebilir. Hamilelikte yapılan egzersizler arasında mutlaka unutulmaması gereken bir egzersiz diyebiliriz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.