Hamilelikte Yerleşme Kanaması

Hamilelikte Yerleşme Kanaması

Yerleşme kanaması; hamilelik sürecinin başlaması ile birlikte ilk 3 aylık dönemde görülen vajinal kanama demektir. Adet kanaması hamilelik başladığı zaman durur.

Yerleşme kanaması; hamilelik sürecinin başlaması ile birlikte ilk 3 aylık dönemde görülen vajinal kanama demektir. Adet kanaması hamilelik başladığı zaman durur. Bu sebeple hamilelik döneminde yaşanan  her kanama kontrol altında tutulmak zorundadır. Adet kanamasının 14.gününde yumurtalıklardan yumurta hücrelerinin var olması ve bu dönemde yaşanan cinsel ilişki ile sperm buluşur ve döllenme gerçekleşir.4 hafta sonra da embriyo anne karnında artık bebektir.

Yerleşme Kanaması

Döllenen yumurtanın rahime tutunma ya da yerleşme durumları anne adayında kanamaya yol açar. Bu tıpkı adet kanaması gibidir. Buna yerleşme kanaması denir. Hamileliğin 2.ya da 3.haftasında gerçekleşir.

Yerleşme kanamasının tek farkı adet kanaması gibi yoğun değil lekelenmeler şeklindedir. Ağrı olmaz ancak kramplar yaşanabilir. Bu durum embriyonun rahim duvarına yerleşme süreci olduğundan en fazla 48 saat sürer. Ayrıca her gebelikte de görülme olasılığı yoktur. Ancak gebelik tüp bebek ile gerçekleşmişse yerleşme kanaması endişeli bir durum yaratabilir. Yapılan kontroller sonrasında bunun rahime tutunma olduğu da kısa sürede anlaşılır. Her ne sebeple olursa olsun var olan kanamaların sebebinin araştırılması için hemen doktor kontrolünde olmak hem anne hem bebek sağlığı için gerekli olandır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.