Hareketsiz Yaşamın Vücuda ve Beyne Zararları! Depresyondan Yağlanmaya Kadar Etkili!

Hareketsiz Yaşamın Vücuda ve Beyne Zararları! Depresyondan Yağlanmaya Kadar Etkili!

Kişinin çeşitli nedenlerle sürekli olarak evde bulunması veya hareketsiz şekilde yaşamını idame ettirmesi oldukça zararlıdır. Evde olmak zorundaysanız bile hareket etmek şarttır. Hareketsizliğin zararları nelerdir? İşte psikolojik ve fizyolojik zararları.

Hareketsizlik, pandeminin yaygınlaşmasıyla beraber artmış vaziyette. Önceden az da olsa dışarı çıkan insanlar şimdi hiç çıkamıyor. Yalnızca market alışverişleri için dışarı çıkmaktayız. Hal böyle olunca zamanla sağlık sorunları yaşayabiliyoruz. İnsanlar genellikle evde oturmak zorunda kalıyorlar. Virüsün dışarıda her an kendilerine bulaşabileceğinden ve dünya çapında uygulanan çeşitli yasaklardan ötürü evde kalıyoruz. Bu süre zarfında sağlığımıza zarar vermemek için bazı önlemlerde bulunmalıyız. Hareketsizliğin vücudumuza ve beynimize verdiği zararlardan bahsedelim.

Hareketsizliğin Zararları Nelerdir?

Yağ Olarak Kilo Alırsınız

Hareketsiz bir hayat tarzını benimsemiş insanların durduk yere kilo aldıklarını görürsünüz. Hareket etmedikçe yeme rutinlerinde değişiklik yapmasalar dahi kilo alırlar. Bunun temel nedenlerinden ilki yağ yakma hızlarının yavaşlamasıdır. İkinci nedeni ise yaktığınız kalorinin azalmasıdır. Yakılan kalori yani bazal metabolizma hızı azaldığında yediğiniz kaloriler aynı kalırsa istemsiz şekilde kilo alırsınız. Üstelik bu kilo alma işlemi yağlanmaya dönüşür. Vücut bu kalorileri yağ olarak depolar. Zamanla bir bakmışsınız ki beklenmedik şekilde kilo alıyorsunuz. İşte hareketsizliğin en can alıcı noktalarından biridir.

Eklem Ağrılarına Sebebiyet Verir

Öyle ya da böyle vücudumuzu hareket ettirmek zorundayız. Hareket ettirmediğimiz her bir noktamız zamanla ağrıyabilir. Çünkü kullanılmayan bölgelerimiz bir süre sonra kullanılmaya çalışıldığında ağrılara sebebiyet verebilir. Bunun için düzenli olarak yürüyüş yapmalıyız. Evin içinde dahi olsanız, ev işleri yaparak veya normal yürüyerek eklemlerinizin aktif kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kalitesiz beslenme sonucunda oluşabilecek vitamin eksikliği de eklem ağrısına yol açabilir.

Güneş Işını Almazsanız Eklemleriniz Ağrır!

Eklem ağrısının en popüler nedenleri arasında ise D vitamini eksikliği bulunuyor. Günün 15-20 dakikanızı dahi olsa güneş altında geçirmelisiniz. D vitamini alarak vücudunuzdaki eklem ağrılarını sona erdirmek mümkündür. Genel olarak vitaminleri günlük şekilde vücudunuza kazandırın. İhmal etmediğiniz takdirde çok daha sağlıklı ve huzurlu olacaksınız.

Depresyona Girme Riski Var!

Sürekli olarak oturmak veya uzanmak kişinin zamanla depresyona girmesine neden olabilir. Çünkü aynı şeyleri yapmak veya hiçbir şey yapmamak bir süre sonra kişiye yetersiz gelecektir. Beyin daima değişim ve başarıya programlıdır. Sizler farklı şeyler yapmadıktan sonra beyniniz bu durumdan rahatsız olacaktır. Stres yapabilir ve depresyona girebilirsiniz. Ancak ara sıra market alışverişine çıkmanın yanı sıra bir de ufak yürüyüşler yaparsanız çok daha iyi hissedeceksiniz. Evdeyken de farklı hobiler edinmek önemlidir. Olabildiğince farklı aktivitelerde bulunarak beyninizi şaşırtın. Bu da size dopamin hormonu olarak geri dönecektir. Daha mutlu ve huzurlu hissedeceksiniz. Pandeminin yaygınlaştığı bu dönemlerde dikkat edilmesi gereken noktalara değinmeye çalıştık.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.