Hipokondriyazis Hastalık Hastalığı Nedir?

Hipokondriyazis Hastalık Hastalığı Nedir?

Hastalık hastalığı; hiçbir hastalık semptomu olmadığı halde bir hastalık endişesi yaşamak, bedeninde ağrılar hissetmek, aslında psikolojik anlamda ağrı oluşturmak demektir.

Hastalık hastalığı; hiçbir hastalık semptomu olmadığı halde bir hastalık endişesi yaşamak, bedeninde ağrılar hissetmek, aslında psikolojik anlamda ağrı oluşturmak demektir. Hastalık hastalığı; iletişim problemleri çok yaşar, hayatın içinde zorluklarla karşı karşıya kaldığını hisseder, bedeniyle devamlı konuşur haldedir. Yapılan muayene tetkiklerinde hiçbir sorun olmadığı halde o kişi hep hastadır. Bir endişe hali yaşadığından dolayı çarpıntı, uyuşma, nefes alma problemleri gibi durumlarla karşı karşıya kalır.

Hipokondriyazis Belirtileri

Hastalık yetişkinlik dönemi hastalığı olup aslında tamamen psikolojik hastalıktır. Bir hastalığa yakalanma korkusu üzerine kendince yorumlar yaparak hep ciddi bir hastalığı olduğunu düşünüp kurarak yaşamaya çalışmaktadır. Bedensel anlamda ağrılar, sızılar da buna eklenince belirti semptomları her geçen gün artar.

Hastalık hastası olan kişilerde tek düşündükleri şey devamlı hasta olduklarıdır. Sadece kanser, hepatit gibi hastalıklardan şüphelenerek hep bir yakınma halindedirler. Doktor doktor gezme modundadırlar. Hep hastalık üzerine konuşurlar, bıkmadan usanmadan hastalıklar hakkında konuşabilirler.

Hipokondriyazis Tedavisi

Tedavisi tamamen psikolojik olduğundan kesinlikle bir uzman yardımına ihtiyaçları vardır. Hastalık hastası kişiler gidilen doktorlara güvenmezler bu yüzden de sık doktor değiştirirler. Yapılan tetkik ve muayeneler ile bir şeyinin olmadığı kanıtlanmak zorundadır. Hiçbir şeye inanmaz.

Hastalık hastası olan bireylerde psikiyatrik anlamda ilaçlarla destek yapılır. Hastaya yapılan tedavi ayrıntısıyla yumuşak bir yaklaşımla onu tatmin edici şekilde aktarılmalıdır aksi takdirde yeni bir doktora gidecek ve her şey baştan başlayacaktır. Hastalık hastası olan bir kişiyi umursamaz tavır takınmak onu olumsuzluğa daha çok iter. Bu nedenle tedavi döneminde çok daha iyimser olmakla başarı sağlanacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.