İnsanlar Neden İshal Olur? İshalden Hemen Kurtulmak İçin Bu Gıdaları Tüketin!

İnsanlar Neden İshal Olur? İshalden Hemen Kurtulmak İçin Bu Gıdaları Tüketin!

İshalin sebepleri arasında şüphesiz beslenme ve hava koşulları yatmaktadır. İshale bir kez yakalanmış birisi bir daha aynı rahatsızlığı tatmak istemez. İshalden hemen kurtulmak için tüketilmesi gereken gıdalardan ve yapılması gerekenlerden bahsettik.

İshal rahatsızlığı, kabızlığın aksine gün içerisinde kişiyi çok fazla rahatsız eden ve tuvalete gitmesine neden olan bir hastalık türüdür. İshal olan kişiler en fazla birkaç gün bu hastalıktan muzdarip olurlar. Genellikle kısa ömürlü olan bu rahatsızlığı önlemek için belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Eğer günlük yaşantınızı önemli ölçüde etkilediğini düşünüyorsanız sizler de kendi çapınızda bazı önlemler alarak bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Bilmeniz gereken en mühim şey ise beslenme şeklinizin ishali tetikleyebileceğidir. 

Nasıl İshal Olunur?

İshalin meydana gelmesinde genellikle hava koşulları, beslenme şekli ve bir takım nedenler yer almaktadır. Özellikle sağlıksız ve düzensiz beslenen kişilerin ishale yakalanma olasılığı daha fazladır. Eğer üstünüzde fazla bir şey olmadan soğuk havada vakit geçiriyorsanız, iç organlarınızı üşütebilir ve ishale yakalanabilirsiniz. Biraz da kişinin elinde olan bu durum karşısında yapılabilecekler de sınırlıdır. Ancak vereceğimiz yöntemler ishalden kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olacaktır. İshal için tüketebileceğiniz gıdalar nelerdir?

İshalden Kurtulmak İçin Hangi Gıdalar Tüketilmeli?

İshalin sağlamış olduğu sürekli gelen sıvı dışkılardan kurtulmanın en temiz yolu kuru gıdalar tüketmekten geçiyor. Ancak kuru gıdaları tüketirken aşırıya kaçarsanız bu sefer de kabız olma riskiniz bulunuyor. Biraz leblebi tüketmek dışkınızda ve tuvalete çıkma sıklığınızda önemli değişiklikler sağlayabilir. Özellikle de çorba tarzı sıvı gıdalarla bunu desteklediğinizde hem kabız olmaktan kurtulursunuz hem de hali hazırda ishal rahatsızlığınızdan eser kalmaz. 

Genellikle bir gün sonra geçen ishal konusunda endişeleriniz hala devam ediyorsa başka gıdalar da tüketebilirsiniz. Muzun ve havucun ishal önleyici ve bitirici özelliği bulunmaktadır. Bu hastalığın kişiye sağladığı en büyük zarar şüphesiz günlük iş temposunu etkilemesidir. Eğer fiziksel bir işte çalışıyorsanız sürekli olarak tuvalete gitme isteği ve işten kopma durumları baş gösterecektir. Hele ki yolculuk yapıyorsanız ve o an tuvalete gitme gibi bir imkanınız yok ise muhakkak bu gıdalardan herhangi birini tüketmeli ve kendinizi soğuktan uzak tutmalısınız. 

Soğuk hava koşullarının mevcuttaki ishalin hızlandırdığı biliniyor. Tuvalete çıkma sürenizi azaltan soğuğa karşı sıkı giyinmelisiniz. Soğukta fazla kalan ve soğuk yerlere oturan kişilerin sıklıkla ishal gibi bağırsak hastalıklarına yakalandığı ve bu hastalıklardan ders çıkarmayıp aynı hatalara devam edenler ise çeşitli iç organ rahatsızlıklarıyla boğuştuğu bilinmektedir. Soğuk hava yalnızca bağırsakları değil ciğerlerinizi de etkiler. Ciğerlerinizi üşütürseniz yalnızca ishal gibi geçici bir hastalıkla değil çok daha önemli sorunlarla baş başa kalabilirsiniz. Birkaç kuru ve ishal önleyici gıdadan sonra kendinizi aynı gün içerisinde daha iyi hissetmeniz mümkündür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.