İnsülin Direnci Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İnsülin Direnci Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İnsülin direnci insan vücudunun yağında, karaciğerinde ve kaslarında var olan hücrelerin tepki verip vermemesi ve bu sebeple kandaki glukozu kullanamadığı bir durumdur.

İnsülin direnci insan vücudunun yağında, karaciğerinde ve kaslarında var olan hücrelerin tepki verip vermemesi ve bu sebeple kandaki glukozu kullanamadığı bir durumdur. Pankreastan salgılanan şeker özüştürülmesini organize eden bir hormondur. Kandaki şeker yüksek sınırda olur ve enerjiye dönüşemez ise diyabete neden olabilir. Özetle, insülinin gerekli seviyeyi sağlayamamasına insülin direnci denir.

İnsülin direncinin birçok belirtisi vardır. Hızlı yeme, sık ve çabuk acıkma, soğuk soğuk terleme, üşüme, el ayak titremeleri, kilo vermede zorlanma, kilo düzensizliği, hızlı ve aşırı kilo alma, yorgun uyanma, baygınlık hissi, tatlı krizleri, deride yumuşama, cildin renk değişimi, vücudun birden tüylenmesi, yemeklerden sonra uyku isteği gibi pek çok belirtisi bulunmaktadır.

İnsülin Direnci Neden Olur?

Vücutta insülin direncinin başlamasının birçok sebebi olabilir. Araştırmalara göre vücuttaki yağ oranının fazla olması, yani aşırı kilo insülin direncine sebep olabilir. Simit denilen bel ve göbek çevresinde artan yağ dokusu yüksek tansiyon, insülin direnci ve dengesiz kolesterol ve benzeri sağlık sorunlarına sebep olabilen hormonların üretimini yapar. Fiziksel olarak pasif olma, gün içerisinde çok az hareket etme tip 2 denilen diyabete yol açabilir. Vücutta en fazla glikozu kaslar kullanmaktadır. Kaslar normal şartlar altında glikozu enerji için tüketirler bu sayede kan glikoz seviyesini koruyabilir. Hareket edilmediğinde kaslar glikoz yakamadığı için vücut dengesi değişir. 

Şeker hastası olan insanlarda insülin seviyeleri yüksek olsa bile insüline karşı bir direnç kazanabileceği ihtimalini ortaya çıkarır. Yüksek kan şekerinin başlangıç noktası, karbonhidrat sınırının aşılmış olması olabilir. D vitamini vücudun pek çok seviyesini etkileyebildiği gibi insülin direncine de neden olabilmektedir. D vitamini vücutta insülin duyarlılığına ve direncine büyük etkiler yapabilmektedir. İnsülin direnci ile bağlantılı olabilecek bir diğer durum ise Polikistik Over Sendromu isimli hastalıktır. Tam olarak insülin direncine sebebiyet verip vermediği, insülin direncinin bir parçası olup olmadığı net bir şekilde bilinmemekle birlikte Cushing Sendromu ve Hipogonadizm gibi rahatsızlıkların neden olabileceği düşünülmektedir.

İnsülin Direnci Nasıl Tedavi Edilir?

İnsülin direnci olan hastaların kan şekerinin seviyesini arttırmaya yönelik gıda yönünden zengin besinlerle oluşturulmuş diyet programları oluşturmaları gerekmektedir. Elma, portakal gibi meyveler, baklagiller yemek listesinde bulunmalıdır. Trans yağ kullanmamaya dikkat edilmesi gerekiyor. İnsülin direncini arttıran trans yağ sadece kızartmalarla değil, işlenmiş etlerde ya da ev yapımı olmayan birçok kek grubunda bulunmaktadır. İnsülin direncinin dostu olan Omega 3 için bitkisel ve hayvansal tüketimlerin özenli bir şekilde gerçekleşmesi gerekmektedir. Yürüyüş gibi fiziki aktiviteler vücuttaki tüm kasları çalıştırarak insülin direncine kalkan oluşturabilir. Günlük en az 45 dakikalık bir yürüyüş çoğu rahatsızlıktan kurtulmanızı sağlayabilir. Düzenli egzersiz yapılırsa yağ yakan enzimler devreye girerek vücuttaki ihtiyaç fazlası yağ kitlesini eritmeye başlayacaktır. Yalnızca egzersiz ve sağlıklı bir beslenme düzeniyle insülin direnci yüksek oranda düzeltilebilir. Egzersiz yapılırken vücuda uygun hareketler yapılmalı, kalp atışını çok fazla arttıracak hareketlerden uzak durulmalı ve gereğinden fazla mola vererek vücut soğutulmamalıdır.

İnsülin direncine yakalanan insanlar sık sık acıktıkları için öğünleri oldukça az olmalıdır. Günlük üç öğünün üzerine çıkılarak sık ama az yemek yemeye özen gösterilmelidir. Tok tutan besinler tüketilerek açlık daha az hissedilmeye çalışılabilir. Tüketilen besinlerin içerisinde hazır şeker bulunmamasına dikkat edilmelidir. Çay şekeri, bal, kurabiye, pekmez, çikolata, makarna, pirinç, karpuz, hazır meyve suları, asitli içecekler, beyaz ekmek gibi ürünler olabildiğince az tüketilmelidir. Her hastalıkta olduğu gibi kendinizde insülin direnci olduğunu düşünüyorsanız hastane ortamında doktor gözetiminde muayene olmayı ihmal etmeyin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.