Kabakulak Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kabakulak Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bulaşıcı hastalıklardan biri olan kabakulak özellikle çocukları etkiler; ancak bazen yetişkinlerde de ortaya çıkabilir.

Bulaşıcı hastalıklardan biri olan kabakulak özellikle çocukları etkiler; ancak bazen yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Çocukluk hastalıklarının başında gelen bu hastalığın zor ve sancılı bir süreci vardır. 5 ila 9 yaş arası çocuklarda sıklıkla görülür.

Bu hastalığı geçiren kişiler ikinci defa bu hastalığı geçirmiyor bunun nedeni de vücudun bu hastalığın virüsü ile bir kez karşılaşması ve kişinin bu virüse karşı bağışıklık kazanması olur. Yüzde bulunan ve en büyük tükürük bezi olan parotis bezinde bazı şikâyetler meydana gelir. Parotis dışında iki adet tükürük bezi daha olsa da bu bezler hastalıktan pek etkilenmez. 

Kabakulak nedir?

Kabukulak nedir sorusuna; virüslerden kaynaklı olan hastalık yüksek seviyelerde seyreden tıbbi bir sorun şeklinde cevap verilir. Bu hastalıkta büyük tükürük bezlerinde iltihap ve şişlik meydana gelir. Bu şekilde başlayan hastalık zaman içinde ağrı, hassasiyet ve yutma zorluğu gibi şikâyetler ile devam eder. Parotis isimli tükürük bezinde meydana gelen hastalık; testis, yumurtalık ya da pankreasın iltihaplanmasına da sebep olabilir.

Kabakulak nasıl bulaşır diye sorulur ise öncelikle hastalığın RNA virüsü ile meydana geldiği bilinir. En çok yayılma gösterdiği aylar ocak ve mayıs aylarında olur. Bu hastalık hem hızlı hem de kolay bulaşır. Tükürük, burun salgısı ve hasta olan kişiyle yakın temas nedeni ile hastalığı oluşturan virüs başkalarına da kolayca bulaşır.

Virüsü almış kişilerin hapşırması, öksürmesi ya da konuşma esnasında tükürük ya da salgıları havaya karışması nedeni ile ortamdaki kişiler de hastalıktan etkilenir bunun yanı sıra hasta kişilerin salgılarının bir eşyaya gelmesi ve bu eşyanın sağlıklı kişiler tarafından kullanılması da hastalığın bulaşmasını etkileyen faktörler arasında yer alır.

Kabakulak Belirtileri Nedir

Bu hastalık en çok toplu taşıma araçları, ortak kullanım alanları, okullar, kurs, kreş ve parklarda bulaşır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde en çok risk altındaki grubu oluşturur. Kabakulak belirtileri kişinin virüsü alması ile 2 ya da 4 hafta sonra açığa çıkar. Belirtisi olmayan bu süre kuluçka dönemi olur.

Kuluçka döneminin ardından halsizlik, baş ağrısı, vücutta ağrı, mide bulantısı, hafif ateş ve iştahsızlık gibi ilk belirtiler meydana gelir. Bu belirtilerin ardından parotist tükürük bezinde şişlik ve yutma zorluğu yaşanır. Hastalık ilerledikçe belirtiler daha da artar ve şişlik kulak çevresine ulaşır. Asimetrik bir yüz görüntüsünün ortaya çıkmasının ardından;

1.Çiğnemede güçlük

2.Eklemlerde ağrı

3.Karın ağrısı,

4.Yüzde şişlik olması ve o bölgede ağrı

5.Çiğneme sırasında duyulan ağrı belirtileri görülür.

Kabakulak teşhisi nasıl konulur için öncelikle yüzdeki şişkinlik esas alınır. Doktorun şikâyetleri değerlendirmesi ve sağlıklı bir tanı konulabilmesi için hastanın tam bir fizik muayenesinin yapılması gerekir. Elle boğaz muayenesi yapıldığı gibi kan, idrar ve tükürük örnekleri ile testler yapılır.

Viral bir hastalık olduğu için antibiyotikler ile tedavi edilemeyen kabakulak tedavisi kontrol altına alınması ve belirtilerinin azaltılması için ilaç verilir. İlaçların haricinde kişinin dinlenmesi ve yatak istirahatinde olması önem taşır ve şişmiş bezlerin duyarlılığını azaltmak için buz takviyesi yapılır. Hastalıkta yaşanan ateş sırasında hasta sıvı kaybeder ve bu sıvının yerine konması için bol su tüketilmesi gerekir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.