Kabızlık Nasıl Geçer? Kabızlıktan Kısa Sürede Kurtulabilirsiniz!

Kabızlık Nasıl Geçer? Kabızlıktan Kısa Sürede Kurtulabilirsiniz!

Kabız olan insanların en dert yakındığı durum olan tuvalete çıkamama durumu için sizlere bazı çözüm yöntemleri öneriyoruz. Kabız hastalığı çözümü olan ve beslenmenize dikkat ederek kolaylıkla yenebileceğini bir rahatsızlıktır.

Günlerce tuvalet ihtiyacınızı karşılayamadığınız durumda kabızlıkla mücadele ettiğinizi fark edebilirsiniz. Bu durumda günlük işleyiniz bir hayli duraksayacaktır. Eğer kaliteli beslenmiyor ve yeteri kadar sıvı tüketmiyorsanız kabız olmanız oldukça normaldir. Peki nasıl beslenmeniz gerekiyor? Karın ağrısına da sebep olabilen bu rahatsızlık ishalin aksine tuvaletle küsmenize neden oluyor. İnsan hayatını ciddi anlamda sekteye uğratan ve gün içerisinde varlığını fazlasıyla hissettiğimiz kabızlığa karşı alabileceğiniz pek çok önlem bulunmakta. Ayrıca kabızlık, sağlığınıza dikkat ettiğinizde kısa sürede kaybolabilecek bir hastalıktır.

Kabızlık Neden Olur? 

Kabızlığa sebep olan şeyler genellikle hareketsizlik ve kalitesiz beslenmektir. Tüm gün oturarak çalışıyorsanız ne kadar kaliteli beslenirseniz beslenin bazen kabızlıktan kurtulamayabiliyorsunuz. Bunun nedeni ise hareketsiz bir yaşamı benimsemenizden kaynaklanıyor. Düzenli olarak yürüyüş yaparsanız kabızlıkla karşılaşma ihtimaliniz bir o kadar azalır. Gün içerisinde çeşitli nedenlerle kendinizi dışarıya atmanız gerekiyor. Bu markete gitmek olabilir, sağlıklı bir yaşam amacı ile yürüyüş yapmak olabilir. Kendinize bir hedef koyarak her gün en az 2-3 defa dışarı çıkmalı ve günlük on bin adım atmalısınız. Böylelikle vücudunuzun metabolik hızı da bundan olumlu etkilenecektir. Metabolik hız azaldığında tuvalete çıkma sıklığınız düşer. Metabolizmanızı kuvvetli ve hızlı kılabilmek adına spor yapmayı önemsemelisiniz.

Sıvı Tüketimine Özen Gösterin

Sıvı tüketimi arasında çorba ve su içmekten bahsediyoruz. Şekerli ve asitli içecekler yerine su tüketmeye özen gösterin. Çünkü su, saf bir içecek olduğu için yan etkileri olmadan direkt olarak bağırsaklarınıza katkıda bulunur. Eğer su tüketiminiz 1 litre ve altında ise kısa süre sonra kabızlıkla yüzleşebilirsiniz. Günümüzde pek çok insan sıvı tüketimine gerekli özeni göstermiyor. Haliyle bu da kabızlık veya tam tersi ishal gibi çeşitli hastalıklara davet çıkarıyor.

Günlük Kaç Litre Su İçilmeli?

İçmeniz gereken su miktarı pek çok değişkene bağlıdır. Bunlar arasında kullandığınız ilaç, boyunuz, kilonuz etkili olacaktır. Eğer ilaç kullanıyorsanız 1 litre kadar daha fazla su içebilirsiniz. Böbrekleri yorabilecek besin takviyeleri ve ilaç kullanımında su miktarını arttırmayı unutmayın. Onun haricinde kilonuzun fazlalığına göre su alımını arttırmalısınız. Genellikle insanlara önerilen ortalama su miktarı 2,5 - 3 litre arasında değişmektedir. Sizler de buna uyarak günde en az 2,5 litre su içebilirsiniz.

Baharatlı ve Yağlı Gıdalardan Uzak Durun

Kızartma yağlarıyla yapılmış, oldukça katı ve bol baharatlı gıdalardan uzak durmalısınız. Bunlar bağırsaklarınızı olumsuz etkileyerek sizi kabız yapabilir. Bazı baharatlar bağırsakların hızlı çalışmasını sağlasa da genel olarak katı beslenme düzeniniz var ise kabızlık kaçınılmaz olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.