Kabızlıktan Kurtulmak Mümkün! Kabızlık Neden Olur ve Kabızlık Geçiren Besinler!

Kabızlıktan Kurtulmak Mümkün! Kabızlık Neden Olur ve Kabızlık Geçiren Besinler!

Kabızlık hastalığı pek çok insanı mağdur etmiştir. Kabızlık hastalığı hızlı bir şekilde yaşanabilecek ve yine aynı hızda bitebilecek bir hastalıktır. Kabızlığı geçirebilecek besinler tüketmelisiniz. Kabızlığın neden olur ve nasıl geçer?

Kabızlık, bağırsaklarımızla doğrudan ilgili olan ve bizleri günlük hayatta bir hayli uğraştıran bir hastalıktır. Kabız hastalığı karşısında alınabilecek pek çok önlem bulunurken, hayat şartları nedeniyle insanlar kimi zaman bu rahatsızlığa yakalanabiliyor. Birkaç gün sürmekte olan ve daha uzun vadede insanları yıpratabilecek bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkün. Beslenme kalitenizle ilgili de olan bu hastalığı yenmek için neler tüketmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Eğer kabızlıkla ilgili şikayetleriniz bulunuyorsa sizlere tavsiyemiz gün içerisinde neler yediklerinizi not almanız olacaktır. Çok fazla katı beslenmek bile birkaç gün içerisinde sizin kabız olmanıza sebebiyet verebilir. Düzenli olarak tükettiğiniz ve beslenme listenize eklenen bazı yiyeceklerin düşündüğünüzden daha zararlı olabileceğini hiç düşündünüz mü? İşte kabızlığa neden olabilecek besinler ve kabızlıktan kurtulmanızı sağlayacak besinler...

Kabızlık Neden Olur?

Kabızlık genellikle beslenme ile alakalı ise katı beslenme sonucunda meydana gelir. Kısa süreli bir katı beslenmeden bahsetmiyoruz. Birkaç gün süren ve az sıvı tüketimine dayanan katı beslenmeler sonucunda insanların bağırsakları sorunlu hale gelebilir. Su tüketimine dikkat etmiyorsanız günün birinde kabız olmanız mümkündür. Bundan kurtulmak da en az kabız olmak kadar hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Elbette burada sizin göstereceğiniz performans ve alacağınız önlemlerin büyük rolü bulunuyor.

Kabızlık Nasıl Geçer?

Bağırsakları Çalıştırın

Kabızlığı geçirebilecek ve metabolizmanızla beraber bağırsaklarınızı da hızlandırabilecek pek çok önlem mevcuttur. İlk olarak kabızlığa karşı bağırsakları hızlandırabilecek besinler tercih etmelisiniz. Bu besinlere değineceğiz ancak en klasik yapmanız gereken hamle sıvı tüketimi olacaktır.

Su Tüketin

Sık sık su içmelisiniz. Günlük olarak, kilonuza bağlı değişmekle beraber 2,5 3 litrelik su tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Ortalama miktarlar bunlardır, kişiden kişiye içilmesi gereken miktar farklılık gösterebilir. 

Bağırsakları Hızlandıran Yiyecekler Tüketin

Bağırsaklarınızı eskisinden daha hızlı çalıştıracak ve tuvalete gittiğinizde ihtiyacınızı daha kolay bir şekilde görmenizi sağlayacak pek çok besin bulunuyor. Bunlar geçici olarak işe yarasa da uzun vadede kabızlıktan kurtulmak istiyorsanız sıvı tüketimine dikkat edeceksiniz. Ayrıca çok fazla baharatlı yiyecek ve katı besin tüketiminden kaçınmalısınız. Tüm bunları uyguladığınızda genetik etkenlere de bağlı olarak kabızlıktan kurtulma serüveniniz tamamlanacaktır.

Kabızlığı Geçiren Besinler

Bu besinler genellikle meyvelerden oluşmaktadır Özellikle de birkaç adet kayısı tüketimi her gün tekrarlandığında bağırsakları hızlı çalıştırdığı bilinmektedir. Her sabah aç karnına kayısı tüketen insanlar kısa süre içerisinde bağırsaklarının çalıştığını belirtiyor. Ayrıca elma, erik, üzüm, incir, lahana ve zeytinyağının kabızlıktan kurtulmanız konusunda fayda sağlayacağını söyleyebiliriz. Tüm bunları denemenize ve düzenli olarak uygulamanıza rağmen hala kabızlıktan kurtulamıyorsanız en kısa sürede bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.