Kadın Kalbinin Düşmanını Açıklıyoruz!

Kadın Kalbinin Düşmanını Açıklıyoruz!

Tüm insanların düşmanı olan ama son yıllarda daha çok kadınları etkileyen obezite kadın kalbinin düşmanı olmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalar çerçevesinde obezite kadınların % 2,8’nin kalbine zarar veriyor.

 

 

Tüm insanların düşmanı olan ama son yıllarda daha çok kadınları etkileyen obezite kadın kalbinin düşmanı olmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalar çerçevesinde obezite kadınların % 2,8’nin kalbine zarar veriyor. Erkekler için bu etki % 1,5 olurken kadınlarda obezitenin kalbe etkisi ciddi oranda artış göstermeye başladı.

obez-kadin.jpg

Obezite kadınların kalbini etkilerken, erkeklerde ise tansiyon sorununa neden olmaktadır. Obezite sebebiyle tansiyon sorunu yaşayan erkeklerin oranı % 78 olurken bu oran kadınlar için % 65 civarında olmaktadır.

0x0-turkiyedeki-erkeklerin-yuzde-24u-obez-1557477118047.jpg

Obeziteden kaynaklı ortaya çıkan kalp yetmezliğinde kadınların % 2,8’i bu sorunu yaşarken erkeklerde ise % 1,5 artış gözlemlenmektedir. Hastanelerden alınan verile üzerine ortaya konan bu sonuçlar ışığında son yıllarda kadınların kalp yetmezliği sorununa en büyük etkiyi obezitenin yaptığı söylenebilir. Kalp yetmezliği sebebiyle ani ölüm oranları da artış gösterirken bu sayılarda da yine kadınların daha yoğunlukta olduğu açık şekilde görülmüştür.

 

Obeziteye Karşı Ne Yapılabilir?

Obezite son yıllarda ciddi artışlar gösterirken büyük bir sorunun habercisi olmaya devam ediyor. Değişen yaşam ve beslenme koşulları göz önüne alındığında yaşanan durumun oldukça büyük sorunlar çıkaracağı uzmanlar tarafından belirtilirken, kişilerin ciddi bir beslenme düzenine girmemesi halinde; obezitenin önümüzdeki yıllarda daha büyük sorunlara neden olacağı ifade edilmekte.

kadinlarda-obezite-1.jpg

Obeziteye karşı uzmanlar tarafından önerilen önlem olarak kesinlikle kısa vadede hızlıca yeme düzeninin oturtulması konusu olmaktadır. Beslenmenin düzenlenmesi ile birlikte artacak olası obezite sorunun çözülebileceğini ifade eden uzmanların besin denetim mekanizmasının da kurulması gerektiği fikrindeler. Artık bir şekilde genetik bir geçişte olmaya başlayan obezite sorununa dikkat çekmek adına birçok organizasyon düzenleyen uzmanlar bu farkındalığın daha da artması gerektiği fikrinde oldukları belirtilmekte.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.