Kadınlar Kanserlere Karşı Nasıl Savaşmalı? Kanseri Önlemenin Yolları Nelerdir?

Kadınlar Kanserlere Karşı Nasıl Savaşmalı? Kanseri Önlemenin Yolları Nelerdir?

Kadın kanserleri, günümüzde artan bilinçlenmeyle beraber daha fazla mücadele edilebilen hastalık türleri arasındadır. Meme kanseri başta olmak üzere kadınlara has olan pek çok kanser türü engellenebilir. Kadın kanserini önlemenin yolları nelerdir?

Kadınların yakalandığı kanser sayısı erkeklere nazaran daha da fazla. Sıklık bakımından da kadınların belli bir yaştan sonra düzenli olarak sağlık kontrolünden geçmesi şart. Böylelikle kansere karşı ilk evrelerden itibaren önlem alınabilir. Tedavinin ilk evrelerde başlaması kanseri yüksek oranda bitiriyor. Elbette yalnızca kanser olduğunuzda değil genetik olarak kanser olma ihtimali olan insanların da beslenmesine ve günlük yaşamda bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Moral ve motivasyonun da kanseri yenme konusunda fazlasıyla önemli olduğu belirtiliyor. Morali yüksek olan insanların kanseri daha hızlı yendiği gözlemlenmiştir. Buna göre kadın kanserlerinde alınması gereken önlemler ve kanser oluşumunu nasıl engelleyebileceğimizle ilgili bir yazı hazırladık.

Kadın Kanserlerini Engellemenin Yolları

Kadın kanserlerini engellemek istiyorsanız öncelik olarak boy ve kilo endeksinizin kaç olduğuna baktırmalısınız. Eğer endekse göre kiloluysanız ideal kiloya inene kadar yağlarınızdan vermelisiniz. Yağ oranı yüksek olan kadınların kansere yakalanma olasılıkları da artıyor. Anlayacağınız kilolu olmak yalnızca dış görünümü değil fiziksel sağlığı da olumsuz yönde etkiliyor. O yüzden ilk hedefimiz kilo vermek olacaktır. Eğer çok zayıfsak da kilo alarak bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz. Çok zayıf olmanın da kilolu olmak kadar iyi bir şey olmadığı bilinmeli.

Moral ve Motivasyonu Artırın!

Eğer kadın kanserleri arasında herhangi bir kansere yakalandıysanız moralinizi ve motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız. Bunun için dostlarınızla sık sık sohbet edebilir ve kadın kanserlerine yakalananların beraber yaptıkları aktivitelerde yer alabilirsiniz. Yapabileceğiniz pek çok aktivitenin yanı sıra mutlu olmanızı sağlayacak her türlü şeyi yapmak mümkündür. Sağlığa zararlı olmadığı sürece kendinizi sınırlamayın ve mutluluğun tadını çıkarın. Moralini yüksek tutan hastaların kısa süre içerisinde kanserden kurtulduğu ve daha iyi olduğu görülmüştür. Sizin gibi kanser insanlarla da iletişim kurabilir ve birbirinize destek olabilirsiniz.

Kadınların Tüketmesi Gereken Besinler

Kanser hastalığına yakalansanız da yakalanmasanız da düzenli olarak tüketmeniz gereken pek çok sağlıklı besin bulunuyor. Ancak bizler sizlerin daha pratik şekilde tüketebileceğiniz ve bunu düzenli olarak uygulayabileceğiniz besin listesi hazırladık. Bu listedeki her ürün rahatlıkla temin edilebilir ve tüketilebilir. Sağlığına değer veren herkesin mutlaka bu ürünlerden faydalanması gerekiyor. 

Yeşil Çay

Bitki çayları arasında en fazla tercih edilen çaylardan olan yeşil çayın meme kanserine karşı koruyucu özelliği bilinen bir bileşiği içerisinde barındırdığı bilinmektedir. Polifenol bileşiğinin kanser koruyucu özelliğinden mutlaka faydalanın.

Havuç Tüketin

Havuç tüketimi, meme kanserini riskini önlemeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda karnıbahar ve kabak tüketimi de lignan barındırdığından tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Süt Ürünleri

Kalsiyumun yapı taşlarını barındıran süt ve süt ürünlerinin meme kanseri ihtimalini azalttığı ve etkili olduğu bilinmektedir.

Balık

Balık tüketenlerin omega-3 yağ asidini vücuduna kazandırarak hem vücuduna faydalı bir öğeyi sokmuş oluyor hem de kanser konusunda riski düşürüyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.