Kadınlarda Saç Dökülme Sebepleri: Saçlar Neden Dökülür?

Kadınlarda Saç Dökülme Sebepleri: Saçlar Neden Dökülür?

Erkeklerde sıkça rastlanan ancak kadınlarda da görülebilen saç dökülme nedenlerine değineceğiz. Kadınların çeşitli hormonal sorunlara bağlı olarak saçlarını döken rahatsızlıklara ve durumlara karşı neler yapabileceğini konuşacağız.

Kadınlarda meydana gelen saç dökülmesinin pek çok sebebi olabilir Bu sebeplere değinerek saçlarınızın dökülme sorununa parmak basacağız. Erkekler arasında yaygın olan saç dökülmesi kadınlara geldiğinde biraz daha farklı oluyor. Çünkü kadınlardaki dökülme oranı gerçekten düşük. Bununla beraber eğer bir arkadaşınızda veya direkt kendinizde bu olay yaşanıyorsa ciddiye almakta fayda var. Geçici dökülmeler herkeste olabileceği gibi kalıcı dökülmelere bir çare bulmak gerekiyor. 

Kadınlarda Saç Dökülme Nedenleri

Kozmetik Ürünleri Saç Dökebilir!

Kullandığınız kozmetik ürünlerinin yan etkileri veya sizinle uyuşmaması nedeni ile saç dökülme tehlikesiyle karşılaşabilirsiniz. Eğer aldığınız ürünlerin içeriğini bilmiyorsanız veya kalitesinden emin değilseniz kullanmayınız. Zararlı kimyasal maddeler içeren güzellik kremleri, kişisel bakım ürünleri ve saç bakımında kullandığınız herhangi bir ürün saç dökülmesine neden olabilir. Günümüzde saç dökülmelerinin yüksek oranda bu nedenle olduğu dile getiriliyor. Elbette pek çok sebep var ancak söz konusu dış etkenler üzerinden saçlarınızın dökülmesi gerçekten büyük bir facia. Bu konuda yapabilecekleriniz ise derhal o ürünü kullanmayı bırakmak ve en kısa sürede bir doktora görünmek olacaktır. Dökülen saçlar dökülme tipine bağlı olarak yeniden çıkabilir. O yüzden vakit kaybetmeden ürünlere bağlı saç dökülmesinde o ürünü kullanmaya son verin.

Hormonlara Bağlı Dökülmüş Olabilir

Hamilelikten sonra östrojen azalmasına bağlı olarak saçlarınız bir müddet dökülebilir. Daha sonra geri çıkabilir. Hormon azalması geçici bir dökülmeye neden olur ancak herhangi bir kellik riski içermez. Doğum sonrası böyle bir olayla karşılaşırsanız panik yapmanızı gerektirecek bir durum yoktur. 

Soğuk Algınlığı Saç Dökebiliyor

Çeşitli soğuk algınlıkları ve ağır enfeksiyonel hastalıklarda da 3-4 hafta sürebilecek bir saç dökülmesiyle karşılaşabilirsiniz. Hormon değerleri bakımından yalnızca östrojen değil aynı zamanda tiroid bezindeki değişimlerde saçlarınızı direkt olarak etkiler. Fazlalık veya azlık durumunda da yani her iki değişimde de saçlarınız dökülebilir. Bu nedenle tiroid değerlerinizi kontrol ettirmeyi unutmayın.

Diyet yapayım derken kaliteli beslenmeyi kenara bıraktıysanız bu da saçlarınızı yıpratabilir ve zamanla dökebilir. Birkaç ay içerisinde ciddi oranda saç dökülmesiyle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden diyet yaparken mutlaka protein miktarını düşürmeyin. Çeşitli vitamin ve minerallerden kendinizi uzak tutmayın. Onun haricinde karbonhidratı kararında düşürmeye özen gösterin. Her gün spor yapın, yapamıyorsanız yürüyüşü eksik etmeyin. Böylelikle hem kilo vermiş olacaksınız hem de saç sağlığınızı riske etmeyeceksiniz. Dökülen saçların kolaylıkla toparlanmadığı ve kimi zaman kalıcı saç dökülmesi yaşandığından beslenmenize dikkat etmeyi unutmayın. Günümüzde değişen beslenme alışkanlıkları, insanların kolaylıkla kilo almasına ve anlamsız diyetlerle bu kilodan kurtulmaya çalışırken saçlarını kaybetmesine neden oluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.