Kadınlarda Saç Dökülmesinin Çözümü Var! Saçlarınız Neden Dökülüyor?

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Çözümü Var! Saçlarınız Neden Dökülüyor?

Kadınların yaşamış olduğu saç dökülmeleri hemen hemen her kadının belirli dönemlerde başına gelebiliyor. Sizler de saç dökülmesi konusunda ne yaptıysanız ve bir türlü bu sorunun önünü alamadıysanız sizlere saç dökülme nedenleri ve çözümlerini aktaracağız.

Saç dökülmesi, erkekler kadar kadınlarda da sıklıkla yaşanabilecek bir durumdur. Saçlarına değer veren herkesin kısa sürede fark edebileceği bu durum, özellikle de uzun saçlı kadınlarda daha çabuk anlaşılabilmektedir. Eğer elinize saçlarınızı attığınızda beklenenden fazla saç teli ile karşılaşıyorsanız bu konuda önlem almak ve saç dökülme nedenini bulmak zorundasınız. Düzenli olarak saç bakımı yapan insanlarda dahi ortaya çıkabilecek bu durumun pek çok nedeni olabilir. Hiç ummadığınız bir sebepten ötürü saçlarınız dökülebilmektedir. Genetiğin de etkili olabileceği görülüyor. Ancak kadınlarda genetiğe bağlı olarak ciddi saç dökülmelerinin dışında farklı nedenlere bağlı dökülme ortaya çıkmaktadır.

Kadınların Saçları Neden Dökülür? 

Kadınların saçları dökülmeye başladıktan sonra alınabilecek çeşitli önlemlerle bu sorun giderilebilir. Ancak sorunun tespiti çok önemlidir. Eğer sorunun ne olduğunu bilmiyorsanız sizlere sunacağımız seçenekleri değerlendirerek analiz yapabilirsiniz. Bu konuda önlem almak isteyenlerin mutlaka nedenleri araştırması gerekiyor.

Hormonal Sebeplerle Saç Dökülebilir

Kadınlarda yaşanan saç dökülme nedenleri arasında belki de en sık rastlanan durum hormonaldir. Tiroid hastalıklarının ortaya çıkarabileceği bu durum haricinde gebelik sonrası da görülebilmektedir. Eğer yeni doğum yaptıysanız kısa süreli saç dökülmesiyle karşılaşmanız mümkündür. Aynı şekilde tiroide bağlı saç dökülmelerinde doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz. Tiroidle ilgili tedaviler sürerken saçlarınızın bundan etkilenmemesi adına çeşitli ürünler kullanılabilir.

Stres ve Depresyona Bağlı Dökülmeler

İş hayatınız ve sosyal hayatınız sizin için stres kaynakları olabilir. Uzun süre stresli hayata sahip olan birisinin saçları da istemeden dökülebilir. Stres aynı zamanda uzun vadede depresyona da evrilebiliyor. Böylelikle kişi ortada bir sorun yokken bile kafasını bazı şeylere takabiliyor ve bu duruma karşı önlem alınmazsa rahatsızlığın sonlanması konusunda herhangi bir gelişme kaydedilmiyor.

Psikiyatrik ve Hipertansiyon İlaçları

İlaç türlerini sıralayacak olursak çok fazla çeşitle karşılaşabiliriz. Fakat genel olarak saç dökülmesinde ilaçların etkisi olacağı açıktır. Çünkü yan etkileri arasında olası bir saç dökülmesi konusunda uyarı mevcuttur. Psikiyatri ilaçları kullanıyorsanız saçlarınızda dökülme yaşamanız normaldir. İlacı bırakmanız veya muadili olan farklı bir ilaç kullanmanız çözüm olacaktır. Bu konuda doktorunuza danışmadan işlem yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Vitamin ve Mineral Eksikliği

Her gün almanız gereken vitamin ve mineralleri düzenli olarak vücudunuza sokmaz iseniz zamanla eksikliğe bağlı olarak dökülmeler yaşayabilirsiniz. Bunların önüne geçmek diğer sorunlara nazaran daha kolaydır. Kan değerlerinizi ölçtürmelisiniz. Daha sonra eksik çıkan vitamin veya mineralle ilgili beslenme yoluna giderek eksikliğinizi gidermeniz gerekecektir. Doktorunuz hızlı ve etkili bir çözüm olması aracılığıyla çeşitli besin takviyeleri kullanmanızı isteyebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.