Kadınların Korkulu Rüyası Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi

Kadınların Korkulu Rüyası Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi

Dünyamızda her 5 kadından birini etkileyen meme kanseri, kadınlarda görülen kanser türlerinin arasında en sık görülen kanser türlerinden biri olmaktadır. Meme kanserinin görülme oranı, yaşın da ilerlemesi ile birlikte artış göstermektedir.

Bu sebep ile, 30 yaş sonrası kadınların, düzenli olarak muayene etmeleri, doktor kontrolü ve ilerleyen yaşlarda mamografi yaptırmaları çok önemlidir. Kadınların, her ay kendi kendilerinde yapacağı kontrol, meme kanserinde erken teşhise olanak tanımaktadır. Meme kanseri, erken tanı sayesinde günümüzde tedavi edilebilir bir kanser türü haline gelmiştir.

Dünyada her yıl on milyon kadında görülen meme kanseri, ölüme en çok neden olan kanser türleri arasında yer alıyor. Özellikle geç anne olan ya da bebeğini emzirmeyi kısa sürede bırakan kadınlarda daha sık görülen meme kanserinin önüne geçebilmenin tek yolu ise düzenli kontrollerden geçiyor.

Açıklanan resmi verilerine göre bir kadının hayatı boyunca meme kanserine yakalanma olasılığı 1/8 olarak ifade edilmekte ve kanıtlanmaktadır. Her ne kadar ilerleyen yaşlarla beraber görülme sıklığı artmış olarak gözükse de, meme kanserinden korunmanın bir takım yolları da tabi ki bulunmaktadır.

Peki nedir meme kanseri :

Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücre gruplarından birinin değişime uğraması ve kontrolsüz biçimsiz olarak çoğalması nedeniyle oluşan tümör sonucu ortaya çıkan bir hastalık olarak tanımlanabilir. Bu Kanserli doku, önce yakın çevresine sonra, memeye yakın lenf bezlerine yayılıyor.

Zamanında tanı konulup tedavi edilmeyen hastalarda kanser diğer organlara yayılarak tedavisi olanaksız evreye geçiyor.

Meme kanserlerinin son yıllarda görülme sıklığı fazlasıyla arttı. Küresel ölçekteki istatistiklere göre meme kanserinin görülme sıklığı 100000’de 30-40 civarlarında hesaplanmaktadır.

Meme kanserinde Erken Teşhis İçin Yapılması Gereken önlemler, ipuçları nelerdir ?

Düzenli olarak kendiniz kontrol ettirin.

Her kadın düzenli olarak ayda en az bir kez kendi kendini kontrol etmelidir. Her kadının da meme yapısının farklı olduğunu unutmamak gerekir. Hasta kendi kendini muayene ederken, farkına vardığı değişiklikleri doktoruna danışmalıdır.

Doktor muayenesine gitmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Meme kanserinin erken teşhisinde, aktif olarak takipte olmanız gerekmektedir. Doktorunuza, hangi bulgulara karşı dikkatli olmanız gerektiği ve düzenli kontrollerinizin planlaması hakkında fikir danışabilirsiniz.

Peki belirtilerini nasıl anlarım niye tedirgin oluyorsanız bu yazımızda onu sizin için şöyle özetleyeceğiz:

  • Memede elle hissedilen sertlik veya kitle, 
  • Meme uçlarında veya meme cildinde içe doğru çekinti,
  • Memede kızarıklık, yara gibi durumlar,
  • Meme cildinde portakal kabuğuna benzer görünüm,
  • Adet dönemlerinde memede rastlanabilenden farklı karakterde ağrı,
  • Meme başından akıntı; özellikle pembe, kırmızı renkte,
  • Koltuk altında sertlik, şişlik veya kitle.

Bu gibi belirtiler hissediyorsanız en yakın sağlık kurumuna gidip tedavi olmalısınız.

Unutmayın ki; Her sağlık sorunu için erken teşhis oldukça önemlidir.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.