Kafeinin Faydaları ve Zararlarını Bilin! Ne Kadar Kafein Tüketilmeli?

Kafeinin Faydaları ve Zararlarını Bilin! Ne Kadar Kafein Tüketilmeli?

Kafeinin vücuda sağladığı faydalardan ve neden olduğu zararlardan bahsedeceğiz. Kafein hangi besinlerde bulunur merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca ne kadar kafein tüketmelisiniz bunu da bilmelisiniz.

Kafein tüketimi konusunda büyük bir ön yargı mevcut. Özellikle de bir kesim kafein tüketimini desteklerken, bir kesim ise kafeinin zararlı olduğunu belirterek ondan uzak durulması gerektiğini savunuyor. Oysa ki bilinmesi gereken şey kafeinin ne gibi etkileri olduğudur. Eğer hem faydaları hem de olası zararlarını bilirsek dengeli kullanabiliriz. İhtiyaç doğrultusunda kullanıldığında kafeinin faydaları saymakla bitmez. Ancak tüketim artık bir bağımlılığa dönüşmüşse maalesef kafeinin zararlı yüzüyle karşılaşırız. Bu nedenle kafein tüketimi konusunda bilinçli olmak ilk şartımızdır. O halde fayda ve zarar dengesini tartabileceğiniz özellikleri saymaya başlayalım.

Kafeinin Faydaları Nelerdir?

Enerji Verir

Enerji, gün içerisinde ihtiyaç duyduğumuz en önemli şeylerden biridir. Eğer enerjimiz o gün için düşükse yapmamız gereken işleri bitirme konusunda büyük sıkıntı çekeriz. Bu da günlük hayatımızı olumsuz etkiler. Tüm günün mahvolmasını ve uyuyarak geçmesini istemiyorsanız enerjinizin olması gerekiyor. Elbette enerji konusunda pek çok besinin faydası bulunuyor. Ancak kafein tüketimi bu faydayı çok daha hızlı bir şekilde sağladığı için genellikle plaza çalışanları ve sabah erken kalkan insanlar tarafından tercih ediliyor. Özellikle de biraz daha enerjiye ihtiyacınız varsa anlık etki sağlaması açısından kafein tüketilebilir. 

Disiplinli Olmanızı Sağlar

Disiplini doğrudan etkilemese de dolaylı yoldan sizin azimli bir insan olmanızı etkileyecektir. Çünkü hissedeceğiniz enerjiyi bir şekilde harcamak isteyeceksiniz. O an için aklınızda ders çalışmak varsa daha iyi ders çalışabilirsiniz. Odağınızı tek bir noktaya yönlendirme konusunda kafeinin etkisi muazzamdır. Aynı şekilde spor yaparken de daha geç yorulur ve etkili bir egzersiz ortaya koyarsınız.

Kafeinin Zararları Nelerdir?

Fazlası Kalbe Zararlı

Normalden fazla kafein, çeşitli kalp sağlığı sorunlarıyla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu nedenle kafein tüketimini aşırıya kaçırmamak gerekiyor. Hatta bazı günler hiç kafein kullanmayarak vücudunuzu kafeine bağımlı hale getirmemelisiniz. Aralıksız her gün birkaç defa kafein tüketirseniz bir süre sonra metabolizma hızınız dahi buna bağlı çalışacaktır. Bu da demek oluyor ki kafeini bırakmanız durumunda ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Depresyonu Tetikler

Depresyonun pek çok nedenden tetiklendiği biliniyor. Fazla kafein kullanımı zamanla ruhsal olarak olumsuz yönlere de sebebiyet verebilir. Düzenli kullanımın yanı sıra buradaki kilit nokta aşırı kafein kullanımıdır. Aşırı sinirlilik halinin yapacağı depresyon zamanla daha farklı ruhsal sorunlara evrilebilir. 

Kafein Hangi Besinlerde Bulunur?

Çay, kahve, çikolata ve kola gibi besinlerin içerisinde kafein olduğu biliniyor. Kafein tüketmek oldukça basit ve pratiktir. Etkisinden faydalanmak için ölçülü tüketmeye dikkat etmelisiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.