Karaciğerdeki Zehri 7 Gıda İle Dışarı Atın!

Karaciğerdeki Zehri 7 Gıda İle Dışarı Atın!

...Kısacası vücudumuza giren tüm zararlı toksinler en son karaciğerimize uğrar ve orada birikir. Peki sağlıklı bir karaciğere kavuşmak için neler yapılabilir? Karaciğeri temizleyen gıdalar nelerdir?

Vücudumuza aldığımız zararlı maddeler, zamanla karaciğerde birikmektedir. Bu şekilde karaciğerde biriken bu maddeler bir çok hastalığa sebep olabilmektedir. Kısacası vücudumuza giren tüm zararlı toksinler en son karaciğerimize uğrar ve orada birikir. Peki sağlıklı bir karaciğere kavuşmak için neler yapılabilir? Karaciğeri temizleyen gıdalar nelerdir?

Zamanla çeşitli hastalıklara sebep olan karaciğerde biriken toksinler bazı besinler ile vücuttan atılabilmekte. Peki iç organlarda biriken zararlı toksinlerin varlığından nasıl haberdar olabiliriz? Çin tıbbına göre, bu zararlı toksinler eğer karaciğerde birikiyorsa, tırnaklar üzerinde çıkıntılı çizgiler veya tırnaklarda çökme gibi belirtiler görülebilir. Peki karaciğer bu toksinlerden arındırılabilir mi? Nasıl arındırılır?

Karaciğerinizi ilk günkü gibi genç bir hale getirmek mümkün! Ve bunu bitkisel yollarla, doğal yollarla yapabilirsiniz! Karaciğerinizi tertemiz bir hale getirecek gıdaları sizler için derledik…

1050726-1920x1080.jpg

En Etkili Yöntem Nedir?

Karaciğerde biriken zararlı toksinleri arındırmak için uygulayabileceğiniz bitkisel ve doğal yöntemler arasından en etkili olanı demirhindi bitkisidir…

 • Demirhindi bitkisi… Bu bitki karaciğeri toksinlerden arındırarak hızla eski sağlığına kavuşmasını sağlayacak en etkili bitkilerin başında gelmektedir. Aynı zamanda da sinir sistemini koruyan demirhindi, safra kesesi ile ilgili problemlere de faydalı olmaktadır.
  Demirhindi bitkisi ile birlikte yağlanmış ya da içi zehir dolmuş durumda olan karaciğeri kısa bir süre içerisinde ilk günkü gibi genç bir hale getirebilirsiniz.
 • En iyi antioksidanların başında gelen sarımsak, karaciğerin yenilenmesini sağlayan önemli bir besindir. Karaciğer enzimlerini harekete geçirerek toksinleri vücuttan atar. Antioksidan, vitaminler ve allicin bakımından oldukça zengindir. Sarımsağın içeriğinde bulunan sülfür de karaciğerin yapması gereken işlevine yardımcı olan enzimlerin üretilmesini destekler. Bu doğal antibiyotiği çiğ tüketmek önemlidir.
 • Sağlıklı bir şekilde yağ almak isteyen bireylerin en çok tükettiği sebze olan avokado, içerdiği omega 6 ile karaciğerin yenilenmesini sağlamakla birlikte hücrelerin toparlanmasına da katkıda bulunuyor. Salatalarda ya da üzerinde limon sıkarak direkt olarak tüketebilirsiniz…
  Bizlere sağlıklı yağ alımı konusunda yardımcı olan ve biriken zararlı yağ asitlerini yok eden avokado, karaciğer yağlanmasına karşı da koruma görevi görür. Ancak günde bir taneden fazla tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.
 • Sağlıklı bir karaciğere sahip olmak isteyenler için vazgeçilmeyen bir diğer besin ise üzümdür. Karaciğer için hem üzüm hem de çekirdeği oldukça önemlidir. Özellikle üzüm çekirdeğinin karaciğerde bulunan hasarlar üzerinde oldukça olumlu sonuçlar gösterdiği kanıtlanmıştır.
  Üzüm, vücudu toksinlerden arındırmak gibi çok önemli bir görevi üstlenen karaciğerin kendi kendini temizlemesi için kesinlikle tüketilmesi gerekilen bir besindir.
 • Hindiba yaprakları, oldukça karaciğer dostu olmakla birlikte koruyucu bir etkisi de vardır. Hindiba yaprakları salata içerisinde veya çayı yapılarak tüketilebilir. Sodyum, potasyum ve kalsiyum içeren hindiba, vitamin yönünden de oldukça zengin bir besindir. Karaciğer fonksiyonlarını destekleyici etkileri bulunur. Sindirimi kolaylaştırır. Hem sağlıklı bir karaciğere sahip olmak hem de karaciğer hastalıklarının önüne geçmek isteyenler için kesinlikle tüketilmesi gereken bir besindir.
  Kökü, karaciğeri koruması ile bilinmektedir. Bunun sebebi ise; karaciğerin fonksiyonlarını optimize eder, enflamatuvar problemleri önler ve safra akışını düzenler. İçeriğinde bulunan antioksidanlar, dokularda tutulan toksinleri uzaklaştırır. Yağlı karaciğer gibi rahatsızlıklara engel olmaktadır. Haftada en az 3 kez çay olarak tüketilmesi idealdir.
 • Son olarak Brüksel lahanası, karaciğerin temizlenmesi için etkili olan besinlerden biridir. Karaciğeri yeniler ve zararlı toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Sülfür içeren bileşikler ile karaciğeri oluşacak hasarlardan korur ve aşırı olan hormonları ve toksinleri dışarı atma fonksiyonlarına katkıda bulunur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.