Karın Tokken Yemek Yeme İsteği Neden Olur?

Karın Tokken Yemek Yeme İsteği Neden Olur?

Eğer karnınızı doyurduysanız ve çok fazla vakit geçmeden tekrar bir şeyler tüketmek istiyorsanız bunun psikolojik sebepleri olabilir. Çünkü genellikle farklı bir uğraştayken insanlar tekrar beyinlerine istemsiz bir şekilde yemek yeme sinyali gönderiyor.

Yemek yedikten kısa bir süre sonra abur cubur yeme isteği nereden geliyor? Karnımız tok olduğu halde nedensiz bir şekilde şekerli gıda tüketmek isteriz. Ancak bunun gerçekleşmesine bir türlü anlam veremeyiz. Bu isteğin temel sebebi nedir? Konuyla ilgili pek çok araştırma yayınlansa da insanlar bu durumu tetikleyen şeyin tam olarak ne olduğunu bilmiyor. Aslında bakarsanız pek çok şey olabilir. O yüzden çeşitli ihtimalleri sıralayarak kendinize en uygun maddeyi tercih edebilirsiniz. Aç karnına abur cubur yemek elbette normaldir. Aç olduğumuzda hazır yiyecekler daha fazla tercih edilir çünkü pişirmek için veya kaynatmak için uğraşmazsınız. Fakat karnınız tokken bu tarz hazır gıdaları neden tercih ediyoruz daha önce merak ettiniz mi? Kilo almamıza neden olan ve bizi sağlıksız bir yaşama iten bu durum karşısında yapabileceklerimizi de sıraladık.

Karnımız Tokken Neden Abur Cubur Yeriz?

Dizi veya Film İzlemek

Evet, yanlış duymadınız. Dizi veya film izlemenin o anın heyecanıyla karnınızı acıktırabileceği doğrudur. Üstelik bunu direkt olarak şekerli gıdalardan karşılamak isteyebilirsiniz. Daha önceleri sinemada patlamış mısır yemeyi alışkanlık haline getirmiş veya evdeyken dizileri hep bir şeyler yiyerek geçirdiyseniz beyniniz bunu yapmadığınız anları eksiklik olarak görüyor. O yüzden karnınızı acıktıracak sinyaller göndererek sizin bir şeyler tüketmenizi sağlıyor. Eğer ona karşı çıkmazsanız siz de abur cubur tüketerek fazla kaloriyi midenize indirmiş oluyorsunuz. Bu da zamanla yağlı bir vücudu meydana getiriyor. 

Arkadaşlarla Sohbet Etmek

Koyu bir sohbetin ortasında çekirdek çıtlamak veya bir şeyler içmek oldukça eğlencelidir. Bu durum aynı zamanda evde çikolata veya şekerli gıdalar var ise onları tüketmeye kadar ilerler. Çekirdek kalori bakımından risk teşkil etmese de söz konusu çikolatalar sizi fazlasıyla şekere boğacaktır. O nedenle sohbet esnasında daha az kalorili şeyler tüketmeye gayret gösterin. 

Tüm bu abur cubur yeme isteğini sona erdirmek istiyorsanız yapmanız gereken şey kendinize hakim olmak. Kendine hakim olan insanların bu tarz hatalara düşmediği görülüyor. Canınız abur cubur çektiyse onu yemeyeceğiniz konusunda ısrarcı olun ve ilginizi farklı yerlere yönlendirin. Böylelikle abur cuburla olan bağlantınız zamanla sona erecek. Kısa veya orta vadede tekrar yerli yersiz şekerli gıda tüketme isteği bastırır ise yine aynı şekilde kendinize hakim olmanız gerekiyor. Elbette arada sırada şekerli gıda tüketmekte bir sakınca yoktur. Çünkü lezzetli şeylerden kararınca tattığımız sürece vücudumuza herhangi bir zarar vermeyecektir. Ancak bunu sürekli hale getirirseniz işler o zaman bambaşka boyutlara ulaşacak. Buna fırsat vermeyin ve şeker tüketiminden uzak durun.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.