Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Açık ve Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı Süreci Nasıl İşliyor?

Kasık Fıtığı Belirtileri Nelerdir? Açık ve Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı Süreci Nasıl İşliyor?

En sık rastlanan fıtık özelliği ile bilinen kasık fıtığının belirtileri nelerdir? Kasık fıtığı ameliyatı çeşitleri ve ameliyat sonrası yaşanan durumlarla ilgili hazırladığımız yazıya gözatabilirsiniz. Kasık fıtığı neden olur ve tek tedavisi ameliyat mı?

Kasık fıtığı günümüzde en sık rastlanılan fıtık türüdür. Kimi zaman yıllarca hissedilmez, kimi zamansa çeşitli ağrılar sebebi ile acil müdahale gerekebiliyor. Peki kasık fıtığı belirtileri nelerdir? Kasık fıtığı olduğunu nasıl anlarsınız ve ameliyat şart mıdır? Bu belirtileri kendinizde olup olmadığını kontrol ettikten sonra şüpheleriniz hala devam ediyorsa muhakkak bir doktora görünmelisiniz.

Kasık Fıtığı Belirtileri

Kasık fıtığının en bilinen belirtileri arasında kasık bölgesi ve civarında yaşanan ağrı gösterilir. Yumru şeklinde bir çıkıntı var ise büyük ihtimalle kasık fıtığına sahipsinizdir. Kasık fıtığına sahip olup olmadığınızı tam anlamıyla öğrenmek istiyorsanız bir doktor muayenesi ve ultrason şarttır. Radyoloji sonuçlarının yanı sıra elle muayenenin de teşhis için önemli bir yeri vardır.

Kasık Fıtığında Ameliyat Şart mı?

Kasık fıtığının yalnızca ilaçla bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. O yüzden ameliyat şarttır diyebiliriz. Kasık fıtığından tamamen kurtulmanın yolu ameliyattır. Farklı bir kurtulma yolu da yoktur. Gelişen teknoloji ve imkanlar neticesinde ameliyatlar eskisine nazaran daha çabuk sonuç vermektedir.

Kasık Fıtığı Ameliyat Çeşitleri

Açık ve kapalı (Laparoskopik) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Fıtık boyutuna göre ameliyat yöntemleri de değişiklik gösterebilir. Kapalı ameliyatın açık ameliyattan farkı kamera gibi teknoloji ürünlerinden faydalanmaktır.

Kapalı ameliyatta kişi genel anestezi veya spinal anestezi yani bölgesel olarak uyuşturma işlemi ile ameliyat olur. Hastanın ve doktorun ortak kararı sonrasında anestezi işleminin nasıl gerçekleşeceği şekillenir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Yaşananlar

Açık ameliyatta anestezi sonrasında gün içerisinde veya ertesi günün sabahı yürümeye başlayabilirsiniz. Ameliyattan sonra birkaç saat sıvı ve katı gıda alımı yapılmaz. Sonrasında ise yavaş yavaş sıvı gıdaları tüketmeye başlayabilirsiniz. Bol sıvı tüketmek bu aşamada oldukça önemlidir. Kapalı (Laparoskopik) ameliyatta da aynı şekilde sıvı tüketimi zaman içerisinde gerçekleşir ve zamana bağlı olarak yürümeye başlayabilirsiniz. Taburcu olacağınız süre ve sonrasına kadar muhakkak dinlenmeniz gerekmektedir. Gün içerisinde birkaç kez yürüyüş yapmanız ise iyileşmenizi hızlandıracaktır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Gaz Sancısı

Kapalı ameliyatta açık ameliyattan farklı olarak bazı ameliyat sonrası durumlar gözlenmektedir. Kişiden kişiye değişmekle hafif gaz sancısı görülebilir. Bu gaz sancısı ise 1-2 gün içerisinde tamamen geçmektedir. Bu süre sarfında kişinin daha temkinli yaklaşması önemlidir. Kapalı ameliyatta fıtığın daha iyi görülebilmesi adına vücuda karbondioksit temelli bir gaz verilmektedir. Bu gaz aracılığıyla organların fıtığın önüne geçmesi engellenir ve kamerayla daha rahat gözlem yapılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.