Kendi Kendine Konuşmak Delilik midir? Sesli Düşünmenin Yararları Neler?

Kendi Kendine Konuşmak Delilik midir? Sesli Düşünmenin Yararları Neler?

Sesli düşünerek aslında stres seviyenizi kontrol altına alarak yaratıcı işlere imza atabileceğinizi biliyor muydunuz? Kendi kendine konuşmanın aslında ne kadar yararlı bir eylem olduğunu bu yazımızı okuduktan sonra daha da iyi anlayacaksınız.

İşte çalışırken veya günlük hayatınızda herhangi bir sorunla karşılaştığınızda kendi kendinize konuştuğunuzu fark etmişsinizdir. Birçok insanın yaptığı bu eylem bazılarına göre oldukça yanlış yorumlanmaktadır. Delilik diye tabir edilen ruh sağlığı hastalığı ile ilgili doğrudan bağlantılı olduğu düşünülen bu eylem, sanılanın aksine normal mi? Kendine kendine konuşmak delilik midir yoksa normal bir eylem midir bunu merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz. 

Kendi Kendine Konuşmak Delilik mi?

Kendi kendine konuşan insanlar, o an için stres seviyelerini kontrol altına almak ve daha sağlıklı karar vermek adına kendi iç sesini dinlemiş olurlar. Kendi iç sesini dışarıdan dinlediğinizde alacağınız kararlarda daha dikkatli olur ve oldukça emin adımlarla ilerlersiniz. Ancak söz konusu konuşmaları bir başkası duyduğunda, yanınızda birisinin olmadığını fark ederek sizin ruh sağlığınızla ilgili bir takım problemlere sahip olduğunuzu düşünebilir. Bu varsayım büyük bir yanılgıdan ibarettir. Kendinizle konuşmanın o an için panik yapma eğilimini düşürmek ve daha anlamlı hareket etmek adına önemi büyüktür. Eğer daha önce bu tarz eylemlerde bulunan insanları görmüşseniz onların "keçileri kaçırdığını" düşünmüş olabilirsiniz. Bu konuda büyük bir yanılgı olduğu ve kendi kendine konuşmanın aslında faydalı bir şey olduğunu belirtelim.

Araştırmalar Bunu Doğruluyor

Psikologlar ve çeşitli araştırmacıların konuyla ilgili fikirleri de bu yöndedir. Aynı zamanda bununla ilgili araştırmaların da sonuç olarak kişinin stres seviyesini koruduğu ve daha sağlıklı olduğunu vurguluyor. Bir şeyleri içinize atmak yerine sesli şekilde düşünmek sizi fazlasıyla rahatlatacaktır. Algılama kabiliyetinizin artması adına bunu düzenli olarak yapabilir ve sesli düşünmenin getirilerinden faydalanabilirsiniz.

Yetenekli İnsanlar Kendi Kendine Konuşuyor

Bir diğer istatistik ise belli başlı konularda özel yeteneği bulunan insanların kendi kendine konuşma konusunda meyilli olduklarıdır. Eğer sık sık kendi kendinize konuşup, düşünceleri sesli şekilde kendi içinizde tartıyorsanız hiç bilmediğiniz bir yeteneğiniz olabilir. Ancak bu yine de geçerli bir sebep değil. Herkesin kendi başına sesli şekilde konuşabileceği ve içinden düşünmek yerine bunu dışarıya yansıtabileceğini unutmayın.

Kendi Kendine Konuşmak Delilik Değil!

Deliliğin böyle bir şey olmadığını ve bambaşka boyutlarda delilik kısmından söz edilebileceğini belirtelim. Sesli kitap okumanın yararları gibi sesli düşünmenin de birçok faydası bulunuyor. Özellikle kafa karıştıran ve günlük hayatta karşınıza çıkan bazı sorunlarda sesli düşünerek o problemin üstesinden gelmek adına fikirler üretebilirsiniz. Çözümleri bulma konusunda sesli düşünmenin etkisi fazladır. Daha akıcı ve daha yaratıcı düşünebilirsiniz. İnsanların bilindiği üzere bunun ruh sağlığı sorunlarıyla ilgili uzaktan yakından bağlantısı bulunmamaktadır. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.