Kendi Kendine Masaj Nasıl Yapılır?

Kendi Kendine Masaj Nasıl Yapılır?

Masaj kimileri için lüks kaçsa da aslında yaşamsal ihtiyaçlardan bir tanesidir. Gün içerisinde kasılan kaslar ve damarlarda oluşan gerginlikler sebebiyle başlayan ağrıları dindirmek masaj sayesinde mümkündür.

 

 

Masaj kimileri için lüks kaçsa da aslında yaşamsal ihtiyaçlardan bir tanesidir. Gün içerisinde kasılan kaslar ve damarlarda oluşan gerginlikler sebebiyle başlayan ağrıları dindirmek masaj sayesinde mümkündür. Vücudun tüm kaslarında ortaya çıkan bu ağrıları dindirmek adına yapılacak olan masajı bazen kendi kendimize yapmamız gerekebilmektedir. Peki kendi kendimize nasıl masaj yapabiliriz?

Kendi kendimize masaj yapmanın biraz kaçık gelme ihtimaline karşın bu fikirdeyseniz size oldukça etkili ve pratik yollardan bahsedeceğimizi söyleyerek sizi bu hislerden arındıralım. Kişinin kendi kendisine masaj yapması oldukça doğal ve bu masaj için elleri kullanmanın yanında bazı materyallerden de yardım almamız gerekecektir. İşte kendi kendine masaj yapmanın bazı ipuçları.

 

Masaja Duştan Sonra Başlayın

Masaj için duştan sonrayı seçmek oldukça etkilidir. Sıcak suyun etkisi ile gevşeyen kaslara masaj yapmak çok daha iyi sonuç vereceği için sizlerde bunu tercih etmeye çalışın. Masajı duştan sonra yapmakta da dikkat etmeniz gereken birkaç ayrıntı olacaktır. Öncelikle kaslar gevşeyeceği için yumuşak hareketlerle yapmanız gereken masajı bu sebeple daha yumuşak yapmanızda fayda olacaktır. Sert hareketler ile bu bölgelerde spazma sebep olabilmeniz halinde daha ciddi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer şey ise duştan sonra masaj yaparken bölgeleri açık bırakmamaktır. Bu bölgelerde soğuğun etkisi ile daha büyük ağrılar oluşabileceği için bir havlu ısıtıp havlu üzerinden masajı yapmanızda fayda olacaktır.

 

Bazı Materyaller Kullanın

Kendi kendine masaj yaparken ulaşılması zor yerler için bazı materyaller kullanabilirsiniz. Örneğin sırt bölgeleriniz için tenis topu veya aynı büyüklükte bir materyal kullanabilirsiniz. Teni topunu duvar ile sırtınızın arasına alarak dairesel hareketler ile masaj yapabilirsiniz. Bu masajı yine oldukça yumuşak yapmaya çalışın. Ayrıca foam roller ve masaj köpükleri gibi ürünleri de kasları gevşetmek için kullanabilirsiniz.

 

Bazı Masaj İpuçları

Masaj yaparken yapılan yanlışlardan birisi ağrıya göre bu bölgelerde sert bir şekilde masaj yapma tekniğidir. Oysa olay tam tersi etki yapmaktadır. Sert bir şekilde yapılan masaj ile bu bölgelerde daha ciddi spazmlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple masajı yaparken ağrının yoğun olduğu bölgelere çok fazla sert davranılmaması ve sadece buralara masaj yapılmaması gerekmektedir. Yine bir diğer ipucunu vermemiz gerekirse, masaj vücudun aşağısından başlanarak yukarı doğru yapılır; ancak her bölge kendi içinde ayrılık gösterir. Belden aşağısını bir bölge bel ve sırt bölgesini bir bölge olarak görmeli ve son olarak kaburga altından başa kadar olan kısmı bir bölge olarak görmelisiniz ve her bölge için aşağıdan yukarı doğru masaj yapmanız gerekmektedir. Masaj yaparken derin nefes alma ve küçük egzersizleri de beraberinde yapmayı muhakkak gerçekleştirin. Nefes ile rahatlayacak olan vücut egzersizler ile gevşemeye başlayacaktır. Bu ayrıntılara dikkat ederek kendi kendinize güzel bir masaj yapabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.