Kepek Nedir? Neden Oluşur?

Kepek Nedir? Neden Oluşur?

Kepek beyaz ve gri renklerde pulların saç köklerinde oluşan yaygın bir cilt sorunudur. Kadınlarda ve erkeklerde görülebilir.

Kepek beyaz ve gri renklerde pulların saç köklerinde oluşan yaygın bir cilt sorunudur. Kadınlarda ve erkeklerde görülebilir. Yapılan testlerde toplumun yarısında görüldüğü belirlenmiştir. Başka bir söylem ile her iki kişiden birinde bu cilt sorunu yaşanır. İnsandan insana bulaşan bir rahatsızlık olmamak ile birlikte hayatın akışını bozacak bir rahatsızlık değildir. Fakat görüntü olarak kötü bir görsele sebep olduğu için sorun yaratabilir.

Her ne kadar kadınlarda da görülse erkeklerde görülme olasılığı daha yüksektir. Bunun sebebi tam olarak teşhis edilememiş olsa da kadınların saçlarının daha sık olması sebebi ile saç derisini örtmeleri daha fazla olması ihtimallerin en yüksek olanıdır. Kadınların kişisel bakımlarına erkeklerden daha çok dikkat etmesi nedeni ve saç bakım ürünlerinde daha hassas olmaları nedeni de diğer ihtimaller arasındadır. Tedavi sırasında bu sebep kadınların erkeklerden daha hızlı uyum sağlamasını sağlar.

Kepeğin oluşumuna üç etkenin birleşimi sebep olur. Bunları özetle insanların saç derilerinde var olan bir mikrop (ki herkeste olan bir mikrop çeşididir), hassas kafa derisi ve deride var olan doğal yağlar diyebiliriz. Saç derinizde bulunan sebum denilen yağların malassezia ile çözeltikce asit üretir. Saç derisi hassas olan kişilerde bu durum kepeğe neden olur.

Kepek Nelere Sebep Olur?

Saçımızın kepeklendiğini en basit haliyle kıyafetlerimizin omuz kısımlarına dökülen taneciklerle fark edebiliriz. Bunlara yan olarak saç derisinde kaşınma ve kızarmalar, derinin kuruması ile de belirlenebilir. Mikroba tepki olarak hassas derilerde bu şekillerde ortaya çıkar. Bir cilt sorunu olan kepek tedavi edilmez ise daha farklı tepkimelerle diğer cilt sorunlarına kapı aralayabilir.

  • Seboreik Dermatit bu rahatsızlıklardan biridir. Bu rahatsızlık oldukça yaygındır ve vücudun bazı bölgelerinin, özellikle yüz kısmının kaşınmasına, kızarmasına ve pullu bir görüntüye sahip olmasına sebep olur.
  • Saçkıran olarak bilinen kafa derisinin mantar tutmasına Tinea Capitis denir. Tinea Capitis saçta oluşan kepek sorunun bir farklı versiyonudur.
  • Kişisel bakım ürünlerinden oluşan saç boyası, jöle, köpük, saç spreyi gibi kullandığımız ürünler ise kepek oluşumunun tedavi edilmediği süreçlerde tetiklenerek Alerjik Kontakt Dermatiti’ne sebep olabilir. Bu ürünlerden herhangi biri ya da birileri kullanılıyorken saçta kepek oluşuyor ve kullanılmadığında kepek oluşumu duruyorsa buna Alerjik Kontakt Dermatiti denir.
  • Sedef hastası olan insanlarda da kepeklenme görülebilir. Sedef hastalığı kısaca cildin pullanıp, kabuklu noktalar üretmesine denir.

Kepeğin Tedavi Yöntemleri

Kepek için en bilinen tedavi yöntemi kepek önleyici şampuanlardır. İçerisinde kömür katranı, selenyum sülfit, çinko pirit, salisilik asit ve ketokonazol maddelerinden birisinin bulunması saç derisinin kepek üretmesini durdurabilir. Şampuanların ne sıklıkla kullanılacağına ve kullanım talimatlarına önem verilmelidir. Kullanılan şampuanın etki edip etmediğini gözlemleyebilmek adına en kısa bir ay kulanım gerekmektedir.

Şampuanların dışında saç derisinde kepek oluşumunu durdurmak için uygulanabilen bazı yaşamsal değişiklikler ve bitkisel ürünler vardır. Bunlardan bazılarına aşağıda değineceğiz.

  • Hindistan Cevizi Yağı: içerisinde bulunan antimikrobiyal özellikler kepek oluşumundaki etkileri yok edebilir. Saç derisinin ve tüm vücudun nemini arttırıp, kepek ve egzama nedenlerini ortadan kaldırabilir.
  • Aleo Vera: araştırmalar sonucu Aleo Vera’nın içerisinde antifungal ve antimikrobiyal bulunduğu gözlemlenmiştir. Bu özellikler ise kepeğe oldukça iyi gelebileceği belirtilmiştir.
  • Çay Ağacı Yağı: zaman ağacının çok gerisinden beri kullanılan Çay Ağacı Yağı birçok cilt hastalığı tedavisinde kullanılmıştır. Çay Ağacı Yağı kepeğe sebep olan mantar türüyle savaşmasıyla ün yapmıştır.
  • Omega-3 ve Probiyotik Alımını Arttırma: vücut yağlanmasına sebep olan bu maddeler cildin kurumasının önlenmesine ve nem dengesinin korun.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.