Keratin Nedir? Ne İşe Yarar?

Keratin Nedir? Ne İşe Yarar?

Keratin; saç, tırnak ve dişin yapısında bulunan yağ ve sülfürün birleşmesi ile oluşan protein yapıda bir maddedir.

Keratin; saç, tırnak ve dişin yapısında bulunan yağ ve sülfürün birleşmesi ile oluşan protein yapıda bir maddedir. Keratin, saça uygulandığında saç tellerini kaplayarak uygulanan bölgenin yıpranmasının önüne geçebilir. Ancak keratin sanılanın aksine yeni saç oluşumunu gerçekleştirmez.  Boya gibi kimyasallarla saçın protein miktarının azalması, yüksek ısıya bağlı yıpranmalar gibi sebeplerle keratin bakımı yapılabilir. Dökülen her saç protein eksikliğine bağlı olmayabilir. Saç dökülmesi hormonal kaynaklı ya da vitamin eksikliğinden kaynaklı da olabilir. Bu sebepten her dökülmede keratin bakımı uygulamak doğru bir seçim olmaz ve doğal olarak sonuç alınamaz.

Keratin Ne İşe Yarar?

  • Çeşitli sebeplerle yıpranmış saçı onarır
  • Saçın nem düzeyini normalleştirir, kuruluğun önüne geçer
  • Zamana ve yıpranmaya bağlı solgunlaşmayı giderir, saça canlı görünüm sağlar

Bunların dışında keratin bakımı saç uzamasında etkili değildir. Saçın uzamasında etkili olan madde kükürttür.

Keratin Bakımını Kimler Uygulayabilir?

Vücudumuzda saç dışında keratin bulunan, diş ve tırnaklarımız set yapıdadır. Saçın da bu sert yapıya benzer olması, elastik ve uzayan bir yapıda olmaması gerekir. Saçın bu hali almasındaki sebep protein eksikliğidir. Saçı bu forma gelmiş kişiler keratin bakımını yaptırabilir. Ancak daha önce saçına herhangi bir kimyasal işlem uygulamayan insanların keratin bakımı yaptırması yersiz olur. Bir merakla doğal saçına keratin bakımı uygulayan kişiler bir değişim elde edemez.

Keratin Bakımı Nasıl Uygulanır? Evde Keratin Bakımı Yapılabilir mi?

Saçlara yapılan hemen hemen her işlem gibi keratin bakımı da uygulamak isteyen kişilerin tercih ettiklerinde evde uygulayabileceği bir işlemdir. Alınan keratin maskesi nemli saça sürülür. Ortalama 5 dakika sonra ince bir tarak yardımıyla taranır. Saç streç filme sarılıp, alınan keratin bakımı setinin üstünde yazan süre kadar bekletilir. Keratin yoğunluğu markaya göre değişebileceğinden bekleme sürelerinde de değişiklik olabilir. Belirtilen süre kadar bekletildikten sonra saç durulanır. Daha etkili bir sonuç için de ara ara havluya sarılan saça 30 ya da 40 derecelik bir ısıyla fön uygulanması önerilir. Ancak saçı havluya sarıp direkt ısı uygulamasından kaçınmaya dikkat edilmelidir.

Eğer keratin bakımını kuaförde yaptırılacaksa keratin içerikli bir şampuan ile saç yıkanır. Yıkama işleminden sonra saç üzerinde bulunan pul tabaklarının açılıp şampuanın daha iyi işlemesi için bir süre beklenir. Bekleme süresinden sonra boya uygulanıyor gibi saçınıza keratin bakımı uygulanır. Yaklaşık 15 veya 20 dakika sonra saç tekrar durulanır. İşlem burada sonlanır. Kuaförünüz saçınızın yıpranma seviyesine göre size 15 ya da 30 günde bir keratin bakımı uygulamanızı önerecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.